321sprzedane
Wiadomości z tagiem Internet Rzeczy  RSS
Kolejowy GSM-R do odstrzału. Będzie coś nowego

20.09.2023 15:29



Wprowadzany do Polski od 15 lat system GSM-R najprawdopodobniej trafi do lamusa. Instytut Kolejnictwa wraz z operatorami oraz firmami Ericsson i Alstom zamierzają wdrażać w Polsce nowszy system FRMCS bazujący na 5G.
System GSM-R, wdrażany w Polsce jako standard komunikacji na kolei, zanim na dobre zaistnieje, może pójść do lamusa. O tej bazującej na GSM technologii mówi się w Polsce od 2008 roku, jednak dopiero w 2019 rok Ministerstwo Infrastruktury łączności kolejowej z analogowego systemu VHF 150 MHz do cyfrowego GSM-R. Proces przechodzenia na nowy system ma zostać zakończony do końca 2024 roku. Wiele wskazuje na to, że szybko GSM-R zostanie zastąpiony nowszym rozwiązaniem FRMCS (Future Railway Mobile Communication System). Porozumienie w sprawie jego implementacji i testowania na polskim rynku zawarły firmy Alstom, Ericsson, NetWorkS! oraz Instytut Kolejnictwa.

FRMCS bazuje na 5G


FRMCS to zaawansowany standard łączności bazujący na technologii 5G, przeznaczony do zastąpienia obecnie używanego systemu GSM-R. Nowe rozwiązanie ma zapewnić zwiększenie przepustowości istniejących sieci kolejowych oraz optymalizację kosztów ich działania. System FRMCS został zaprojektowany przez Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) we współpracy z przedstawicielami sektora kolejowego i jest postrzegany jako element cyfryzacji transportu kolejowego.
Na mocy zawartego porozumienia Instytut Kolejnictwa oraz firmy opracują wspólne projekty badawczo-rozwojowe, przeprowadzą weryfikację wymagań i rozwiązań w rzeczywistych warunkach kolejowych, tj. na pełnowymiarowym torze, oraz stworzą i rozwiną modele szkoleniowe i certyfikacje systemu FRMCS.
Porozumienie zakłada, że na potrzeby realizacji pilotażu technologii FRMCS producent pociągów i infrastruktury kolejowej Alstom dostarczy nowoczesny podsystem sterowania dla pojazdów. Ericsson odpowiadać będzie za infrastrukturę radiowej sieci telekomunikacyjnej, a spółka Orange i T-Mobile, czyli NetWorkS!, dostarczy rozwiązania telekomunikacyjne do budowy i utrzymania sieci testowej FRMCS. Instytut Kolejnictwa dostarczy niezbędną infrastrukturę badawczą, gdzie system FRMCS będzie poddawany testom.
Jak przekonują sygnatariusze porozumienia, nowy standard FRMCS jest potrzebny ze względu na konieczność dalszej cyfryzacji, unifikacji na poziomie międzynarodowym oraz zwiększania bezpieczeństwa i przepustowości sieci kolejowej. Rozwiązanie pozwoli na automatyczną obsługę pociągów i wprowadzi na kolej rozwiązania Internet rzeczy (IoT). Co ciekawe, migracja do FRMCS nie będzie wymagała budowania od zera nowej infrastruktury – można do tego wykorzystać sieć GSM-R podwyższając ją do nowszego standardu.
Jak szacuje Instytut Kolejnictwa cykl życia systemu GSM-R jest już u schyłku, a jego definitywny koniec przewidywany jest do 2030, najpóźniej do 2035 roku. Projekt zakłada, że w okresie przejściowym standardy GSM-R i FRMCS będą działać równolegle.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Politechnika Śląska ma własne 5G. To wynik współpracy z Orange

05.09.2023 16:28


Politechnika Śląska ma własne 5G. To wynik współpracy z Orange
Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach rusza sieć kampusowa 5G, która powstała we współpracy z Orange Polska oraz APA Group. Pomoże ona w tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.
Uruchomienie sieci 5G na terenie Politechniki Śląskiej, we współpracy z Orange, stanowi kolejny przełomowy krok w kierunku przyszłości nauki i technologii w Polsce. Jest to wyjątkowy atut dla naszego Centrum Przemysłu 4.0, które od dawna angażuje się w badania i prezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych dla sektora przemysłowego. Współpraca z naszym strategicznym partnerem, firmą APA Group, już zaowocowała stworzeniem showroomu technologicznego, będącego realną linią produkcyjną zgodną z ideą transformacji cyfrowej 4.0. Dzięki nowo uruchomionej sieci 5G, mamy teraz możliwość nie tylko badać, ale również kształtować trudne i złożone procesy w rzeczywistej strukturze produkcyjnej. Studenci oraz naukowcy mogą teraz zdobywać praktyczne doświadczenie w technologiach, które są przyszłością zarówno nauki, jak i przemysłu. To pozwala na kształcenie nowoczesnych kadr, doskonale wytrenowanych w używaniu technologii przyszłości.

– powiedziała Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
 
 
Studenci, wykładowcy i przedstawiciele polskiego przemysłu mogą teraz prowadzić projekty z wykorzystaniem technologii 5G opartej o pasmo 3,6 GHz, udostępnione testowo przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ramach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 mogą oni zarówno na miejscu, w murach uczelni, jak i w pełni zdalnie wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów, jak AI, Big Data czy machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (menadżer, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, zużycia energii i emisji CO2. Dostępność szybkiej sieci 5G zwielokrotnia możliwości analizy danych i podejmowania szybkich i precyzyjnych decyzji.
Politechnika Śląska budynek
Wykorzystywanie najnowszych technologii, takich jak 5G, to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wiemy, że podobne wdrożenia dobrze pokazują potencjał rozwiązań nowej generacji, dlatego konsekwentnie budujemy sieci kampusowe. Czerpiemy przy tym zarówno z naszych doświadczeń w Polsce, gdzie takie sieci uruchomiliśmy już w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w fabryce Miele w Ksawerowie i w fabryce Nokii w Bydgoszczy, jak i z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich. Technologia 5G znacząco przyspiesza transmisję danych, zmniejsza opóźnienia w przesyle prawie do zera i jednocześnie zwiększa radykalnie liczbę urządzeń, które mogą być wpięte w sieć. Wierzymy, że sieć na Politechnice Śląskiej znacząco przyczyni się do powstania wielu ciekawych rozwiązań i pomoże w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.

– wyjaśniła Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu ds. rynku biznesowego w Orange Polska
Politechnika śląska robot
Sieć 5G ma na celu zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności bez kilometrów kabli dla wielu urządzeń IoT (Internet of Things, Internet rzeczy), na przykład różnego rodzaju czujników. Także rozbudowa stacji i dodawanie kolejnych urządzeń łączy się z niskim kosztem i łatwością integracji. Urządzenia te monitorują każdy etap produkcji. Pozwala to na analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom 5G rozwiązania mogą być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Korzyści dla przedsiębiorców


Uruchomienie sieci 5G w przedsiębiorstwie nie jest tylko krokiem do przodu. To skok technologiczny, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości w zakresie komunikacji, przetwarzania i analizy danych. W kontekście inteligentnych fabryk technologia ta umożliwia niemal natychmiastową komunikację między maszynami, co zdecydowanie podnosi poziom wydajności i bezpieczeństwa. Zastosowanie 5G w zarządzaniu magazynem i logistyce jest równie rewolucyjne. Możemy śledzić i optymalizować przepływ zasobów w czasie rzeczywistym, co eliminuje błędy i przyspiesza cały łańcuch dostaw. Nie można też zapomnieć o wpływie technologii na jakość życia w miastach. Dzięki zastosowaniu 5G w infrastrukturze miejskiej, możemy liczyć na efektywniejsze zarządzanie ruchem, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą jakość powietrza. Widzę niesamowity potencjał sieci 5G dla polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa jako całości.

– powiedział Artur Pollak, prezes zarządu APA Group
W dobie cyfrowej transformacji, przedsiębiorstwa adaptują się do rosnących wymagań w zakresie komunikacji i przetwarzania danych. Ich sojusznikiem jest sieć 5G, która oferuje między innymi takie korzyści, jak:

  • znaczące oszczędności kosztów i czasu dzięki wyeliminowaniu zbędnej infrastruktury kablowej,
  • nieograniczone, łatwe i szybkie dodawanie nowych elementów do sieci,
  • zwiększenie przepustowości i zniwelowanie opóźnień krytycznych dla wielu aplikacji przemysłowych,
  • poprawa koordynacji ruchu automatów i robotów – zwiększenie bezpieczeństwa człowieka,
  • większa elastyczność przedsiębiorstwa, a w efekcie mniejsze koszty, niższe emisje dwutlenku węgla i mniejsze zużycie mediów.

 
 

Źródło: www.telepolis.pl

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023. Internet Rzeczy - innowacja kształtująca przyszłość biznesu

30.08.2023 14:18

W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i cyfrowy, technologia Internetu Rzeczy (IoT) zdobywa coraz większą popularność jako kluczowy gracz w transformacji technologicznej. IoT pozwala zwiększyć oszczędności, efektywność oraz kompletnie zmienić przyszłość biznesu.

Źródło: www.polsatnews.pl

T-Mobile Polska pomaga w dbaniu o ekosystem Odry

23.05.2023 14:57


T-Mobile Polska pomaga w dbaniu o ekosystem Odry
T-Mobile kolejny raz pokazał, że Internet rzeczy (IoT) może służyć środowisku. Organizowane przez Miasto Wrocław Dni Odry stały się okazją do zwodowania boi analitycznej do monitorowania stanu wody w rzece.
Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna w Odrze przyniosła za sobą ogromne straty nie tylko dla samej rzeki, ale także połączonych z nią innych ekosystemów. Monitorowanie i badanie stanu wody płynącej w Odrze jest konieczne, by umożliwić badaczom oraz działaczom środowiskowym podjęcie czynności mających na celu odbudowanie wrażliwego ekosystem rzeki i jej środowiska.
T‑Mobile Polska wierzy, że innowacyjne technologie mogą oferować coraz to nowsze i lepsze rozwiązania wspierające troskę o otaczające nas środowisko. Z tego powodu magentowa spółka przystąpiła do projektu pilotażowego realizowanego wspólnie z Miastem Wrocław, w ramach którego w wyznaczonym punkcie Odry zwodowano boję analityczną. Urządzenie to, z pomocą towarzyszącej mu aplikacji, będzie zdalnie i na bieżąco dostarczać badaczom kluczowych informacji o stanie wody w rzece na podstawie wskaźników takich jak: koncentracja zawiesiny, tlen rozpuszczony, temperatura, pH oraz przewodność.
T-Mobile boja analityczna
Nowe technologie takie jak np. wodna bojka analityczna z funkcją analizy i pomiaru wybranych parametrów w wodzie firmy T‑Mobile, którą obecnie wspólnie testujemy może stać się odpowiedzią na problem zanieczyszczenia rzeki i w przypadku zagrożenia, przyczynić się do podjęcia odpowiednich środków zaradczych w odpowiednim momencie, tak aby straty zarówno dla ekosystemu rzeki, jak i dla jej użytkowników były jak najmniejsze.

– powiedział Robert Bednarski, Dyrektor ds. Smart City w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu
Wodowanie boi odbyło się podczas Dni Odry organizowanych przez Miasto Wrocław, które w tym roku oprócz licznych atrakcji dla mieszkańców, obejmowały także cykl debat we wrocławskim Odra Center na temat zagrożeń ekosystemu rzeki i tego jak im zapobiegać. Wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocław, Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ, Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych, Doradca Zarządu ds. Środowiska, przedstawiciele Stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich, a także przedstawiciel T‑Mobile Robert Solnica.
W T‑Mobile wierzymy, że innowacyjne technologie mogą oferować coraz to nowsze i lepsze rozwiązania wspierające troskę o otaczające nas środowisko. Przykładem jest nasza bojka analityczna, która pozwala na zdalne monitorowanie parametrów czystości wody w zbiornikach wodnych. Wydajna analiza zapewnia pełną wykrywalność zdarzeń związanych z zagrożeniem zanieczyszczenia wody. Tego typu rozwiązania są niezwykle potrzebne dla miasta takiego jak Wrocław, które każdego dnia dba o swoich mieszkańców. Z tym większą przyjemnością i dumą wspieramy je w tym celu jako firma, która w swojej strategii i działaniach dąży w stronę neutralności ekologicznej.

– powiedział Piotr Biały, Dyrektor Biura Rozwoju Sprzedaży i Nowych Technologii w T-Mobile
Wodowanie boi analitycznej na Odrze to tylko jeden z przykładów wykorzystania technologii w służbie środowisku przez T‑Mobile Polska. Kilka tygodni temu operator, jako pierwsza firma telekomunikacyjna w Polsce, uruchomił system hybrydowego, słoneczno-wiatrowego zasilania stacji bazowych budujących magentową sieć komórkową. T‑Mobile wykorzystuje rozwiązania IoT również do wspierania lokalnych społeczności, między innymi w projektach inteligentnego zarządzania logistyką czy utylizacji odpadów komunalnych lub kompleksowych rozwiązaniach precyzyjnego diagnozowania źródeł zanieczyszczeń powietrza w miejscowościach.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

T-Mobile wspiera polski przemysł 4.0

03.04.2023 16:29


T-Mobile wspiera polski przemysł 4.0
T-Mobile w ramach konsorcjum hub4industry uruchomił wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym projekt European Digital Innovation Hub. Jego celem jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w odpowiednim wdrożeniu nowych technologii i wykorzystaniu potencjału przemysłu 4.0 w budowaniu konkurencyjności zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych.
European Digital Innovation Hub (EDIH) to projekt współtworzonego przez T-Mobile Polska konsorcjum hub4industry, stanowiący kontynuację wcześniejszego projektu Digital Innovation Hub (DIH). Skierowany on jest do firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania przemysłu 4.0. W ramach nowej inicjatywy konsorcjum ma zaoferować przedsiębiorcom i zainteresowanym instytucjom szeroką gamę usług, takich jak szkolenia, usługi doradcze, demonstracje technologii czy testowanie ich w zakładach produkcyjnych. W ten sposób uczestnicy projektu będą mogli zdobyć wiedzę i doświadczenie potrzebne do efektywnego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w swoich organizacjach.
Propozycja skierowana jest przede wszystkim do firm z takich branż, jak inteligentna robotyzacja, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, produkcja przyrostowa, łączność 5G czy Internet Rzeczy (IoT). Konsorcjum zaprasza również wszystkie instytucje zainteresowane wzięciem udziału w cyfrowej transformacji oraz budowie przemysłu 4.0. Głównymi celami EDIH są przede wszystkim zwiększenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw na temat zmian w przemyśle oraz stymulowanie popytu na rozwiązania związane z przemysłem 4.0. Projekt ma również na celu szkolenie kadr przemysłu w zakresie nowych technologii, aby przygotować je do wyzwań przyszłości. W ramach projektu, wybrane firmy otrzymają również wsparcie w postaci usług „Test before Invest”, dzięki którym będą mogły sprawdzić efektywność proponowanych technologii przed ich wdrożeniem.
T-Mobile przemysł 4.0 baner
Jestem przekonany, że inicjatywa European Digital Innovation Hub będzie miała istotny wpływ na długoterminowy rozwój gospodarczy Polski, poprzez pobudzanie inwestycji w nowoczesne technologie oraz promowanie postępu w przemyśle krajowym. Współpraca z czołowymi uczelniami, ośrodkami badawczymi oraz firmami z różnych branż umożliwi wymianę wiedzy i technologii pomiędzy uczestnikami i przyczyni się do dalszego rozwoju krajowego ekosystemu innowacji oraz wzrostu kompetencji polskich firm na arenie międzynarodowej.

– powiedział Piotr Biały, Dyrektor Biura Rozwoju Sprzedaży i Nowych Technologii, T-Mobile Polska
W skład konsorcjum hub4industry wchodzą takie podmioty, jak T-Mobile Polska (wraz z hub:raum i T-Systems Polska), ASTOR (wraz z Improvement Factory), AGH, Politechnika Krakowska, BIM Klaster, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, Entra Group oraz ReliaSol i ICsec. Współpraca tych instytucji ma zagwarantować szerokie spektrum kompetencji i doświadczenia w obszarze przemysłu 4.0.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

TECHKO® ModularDC – modułowa budowa obiektów typu data center

30.01.2023 12:17


TECHKO® ModularDC – modułowa budowa obiektów typu data center
W 2020 roku około 10% wszystkich danych było tworzonych i przetwarzanych poza dużymi centrami danych lub rozwiązaniami związanymi z tak zwaną chmurą publiczną. Prognozy firmy Gartner wskazują na szybki wzrost tej liczby. Firma ta przewiduje, że wskaźnik ten wzrośnie do poziomu 75% w 2025 roku.
W rezultacie tych zmian rynek tak zwanych brzegowych centrów danych, przetwarzających dane „blisko” klienta (ang. edge computing), ma osiągnąć skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR, ang. compound annual growth rate) na poziomie 21,4%, zwiększając się z wartości 7,2 mld USD w 2021 roku do 19,1 mld USD do 2026 roku. Oznacza to wzrost o 165% w ciągu zaledwie sześciu lat.
Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym w strukturze obiektów typu data center i wymaganiom technicznym stawianym przez wdrażanie nowych technologii ICT takich jak:
  • rozwiÄ…zania chmurowe (ang. cloud computing),
  • sieci telekomunikacyjne pracujÄ…ce w standardzie 5G,
  • sztuczna inteligencja (AI, ang. artificial intelligence),
  • Internet rzeczy (IoT, ang. Internet of Things),
  • uczenie maszynowe (ML, ang. machine learning).

które są motorem zmian związanych z tak dynamicznym rozwojem brzegowego przetwarzania danych, firma TECHKO® wprowadza w 2023 roku na polski rynek rozwiązanie TECHKO® ModularDC.
TECHKO® ModularDC to uzupełnienie oferty w segmencie obiektów typu data center. Tego typu obiekty wykonywane były dotychczas na polskim rynku głównie w tradycyjnej technologii budowlanej lub rzadziej kontenerowej (często mylnie określanej w mediach jako modułowej). Taka sytuacja wiązała się z trudnym wyborem pomiędzy jakością i funkcjonalnością oferowaną przez rozwiązania tradycyjne a krótkim terminem realizacji inwestycji charakteryzującym rozwiązania kontenerowe.
TECHKO® ModularDC to propozycja dla firm, które chcą zbudować nowy obiekt typu data center, zaspakajając swoje potrzeby informatyczne w tym zakresie, lub chcą świadczyć usługi komercyjne związane z:
  • kolokacjÄ… systemów,
  • przechowywaniem danych,
  • usÅ‚ugami (np. saas, paas, iaas itp.) Å›wiadczonymi w tzw. „chmurze”,
  • brzegowym przetwarzaniem danych,

i potrzebują obiektu wybudowanego w krótkim czasie, w sensownym budżecie i „blisko” klienta.
TECHKO® ModularDC to również propozycja dla firm, które potrzebują zmodyfikować swoje dotychczasowe rozwiązania:
  • informatyczne – na przykÅ‚ad ze wzglÄ™dów ekonomicznych, strategicznych nie chcÄ… migrować swoich aplikacji do chmury publicznej i chcÄ… stworzyć wÅ‚asne Å›rodowisko chmurowe,
  • telekomunikacyjne – na przykÅ‚ad muszÄ… zwiÄ™kszyć możliwość przetwarzania danych „blisko” klienta lub rozszerzyć możliwoÅ›ci zwiÄ…zane z cache’owaniem danych wykorzystywanych przez klientów Internetu,

lub potrzebują rozwiązań skalowalnych, łatwych do rozbudowy w przyszłości, spełniających wysokie wymagania techniczne i funkcjonalne.
TECHKO® ModularDC to kompleksowe rozwiązanie związane z projektowaniem i budową obiektów typu data center, wykorzystujące do tego celu modułową technologię budowy budynków. Rozwiązanie nasze stanowi swoistą innowację, łączącą wysoką jakość i trwałość budownictwa tradycyjnego z szybkością realizacji i mobilnością systemów kontenerowych.
Elementem nośnym konstrukcji budynku, wykonanego według założeń technicznych i funkcjonalnych TECHKO® ModularDC, jest stalowy moduł spawany z profili konstrukcyjnych o przekrojach wynikających z wykonywanych dla każdego projektu obliczeń statycznych (Rys.1). Konstrukcja stalowa jest zabezpieczona antykorozyjnie i ognioochronnie.
Rys.1 Maksymalne wymiary modułu stosowanego w rozwiązaniu TECHKO® ModularDC
Rys.1 Maksymalne wymiary modułu stosowanego w rozwiązaniu TECHKO® ModularDC

Technologia budowlana obiektu typu TECHKO® ModularDC wykorzystuje wystandaryzowane i powtarzalne elementy (moduły), za pomocą których można tworzyć większą całość o parametrach, powstającej w ten sposób jednolitej instancji budynku, dopasowanych do zdefiniowanych założeń projektu, oczekiwań i wymagań klienta. Pojedynczy moduł konstrukcji budynku może mieć powierzchnię nawet do 110 m2, przy maksymalnej wysokości brutto 4,2 metra.
Rozwiązanie TECHKO® ModularDC, dzięki zastosowaniu konstrukcji stalowej jako elementu nośnego, charakteryzuje się o połowę mniejszym ciężarem, niż taki sam fragment budynku wybudowany w technologii tradycyjnej. Ta cecha naszego rozwiązania znacząco zwiększa paletę możliwych rozwiązań związanych z nadbudową czy dobudową do istniejącego budynku (Rys.2).
Rys.2 Przykładowe możliwości nadbudowy, dobudowy do budynku głównego rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys.2 Przykładowe możliwości nadbudowy, dobudowy do budynku głównego rozwiązania TECHKO® ModularDC

TECHKO® ModularDC daje również możliwość posadowienia nowej przestrzeni obiektu typu data center, na przykład na wewnętrznych dziedzińcach budynków czy w sąsiedztwie głównego budynku firmy, z którym komunikacja zostanie zapewniona poprzez funkcjonalny łącznik. Taka rozbudowa przebiega zazwyczaj bez zakłócania codziennej pracy działającej placówki (głównego budynku) i może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą rozbudować, wymienić lub dostosować do nowych potrzeb i wyzwań swoją infrastrukturę informatyczną.
Konstrukcja budynku TECHKO® ModularDC nie stwarza żadnych ograniczeń projektowych i wykonawczych dla stosowanych w tego typach obiektów systemów infrastruktury technicznej, takich jak: systemy zasilania energetycznego, systemy wentylacji i chłodzenia, w tym coraz szerzej stosowane rozwiązania tzw. liquid cooling’u zarówno w rozwiązaniach zanurzeniowych (ang. Immersion Cooling), jak i DLC (ang. Direct Liquid Cooling), a także systemy pożarowe, bezpieczeństwa, nadzoru i automatyki. Infrastruktura ta jest projektowana i wykonywana zgodnie ze zdefiniowanymi oczekiwaniami klienta, wymaganiami opisanymi w normach EN50600, TIA-942 czy zaleceniami opracowanymi przez Uptime Institute. Zarówno projekt jak i późniejsza realizacja inwestycji może być, na zlecenie klienta, certyfikowana.
Rozwiązanie TECHKO® ModularDC posiada zgodność Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) z postanowieniami normy PN-EN 1090-2 dla klasy wykonania konstrukcji EXC3. Spełnienie wymagań normy jest obowiązkowe dla wszystkich wykonawców konstrukcji stalowych chcących wprowadzić na rynek unijny swoje wyroby. Norma opisuje między innymi zasady wykonywania konstrukcji, poczynając od doboru i zakupu materiałów, poprzez procesy realizacji, po kontrolę jakości wykonania. Jej zapisy odnoszą się również do uprawnień zawodowych jakie muszą spełniać osoby: realizujące prace przy wykonaniu konstrukcji, sprawujące nadzór oraz przeprowadzające kontrolę jakości wykonanych prac.
Konstrukcje wszystkich przegród modułów posiadają certyfikat odporności ogniowej w klasie REI120, co dla konstrukcji obiektów typu data center jest warunkiem koniecznym.
Wysoki stopień prefabrykacji (przygotowanie budynku TECHKO® ModularDC i instalacja jego infrastruktury technicznej w warunkach zakładu produkcyjnego), skalowalność oraz niezależność realizacji inwestycji od warunków atmosferycznych to cechy, które znacząco wpływają na skrócenie czasu inwestycji. W przypadku realizacji inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”, prefabrykacja budynku i jego wyposażanie rozpoczyna się już w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, co pozwala na znaczne skrócenie procesu inwestycyjnego, nawet do 50% (Rys.3).
Rys.3 Porównanie scenariuszy realizacji inwestycji dla rozwiązania modułowego i tradycyjnego
Rys.3 Porównanie scenariuszy realizacji inwestycji dla rozwiązania modułowego i tradycyjnego

Takie nowatorskie podejście do realizacji inwestycji pozwala na uzyskanie przez klienta wielu korzyści, które będą miały wpływ na sprawną i efektywną realizację inwestycji, a następnie na jej właściwą, zgodną z oczekiwaniami klienta, eksploatację.
Dla zobrazowania możliwości budowy modułowych data center zgodnie z zasadami TECHKO® ModularDC przedstawiamy poniżej rozwiązanie, w wersji wykonanej z jednego modułu dla 10 szaf rack 800x1200. Moduł jest wykonany w całości w fabryce łącznie z jego zewnętrzną elewacją. Na miejscu wykonywany jest montaż baterii do zasilaczy UPS i siłowni DC, podłączenie zewnętrznych kabli zasilania energetycznego, zewnętrznego agregatu i światłowodów. Rozwiązanie można w prosty sposób rozbudować o kolejne 10 szaf poprzez dołożenie drugiego modułu (Rys.4). Rozbudowa zostanie wykonana w ten sposób, że z zewnątrz budynek będzie wyglądał jako jedna, spójna całość.
Rys.4 Dwumodułowa wersja obiektu, 10+10 szaf rack, rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys.4 Dwumodułowa wersja obiektu, 10+10 szaf rack, rozwiązania TECHKO® ModularDC

Drugim przykładem (Rys.5) jest dziesięciomodułowy obiekt data center (10 modułów o wymiarach 4,1 x 16,1 m), składający się z trzech wydzielonych stref funkcjonalnych:
  • Strefa administracyjno-biurowa (1 moduÅ‚) z dwoma stanowiskami pracy, magazynem IT, pomieszczeniem zapasu zewnÄ™trznych kabli Å›wiatÅ‚owodowych, wÄ™zÅ‚em sanitarnym, magazynem opakowaÅ„ i powierzchni rozpakowywania sprzÄ™tu instalowanego w komorach IT.
  • Strefa pomieszczeÅ„ IT (7 modułów, 4 kioski dla 104 szaf rack 800x1200mm), zawierajÄ…ca również Å›luzÄ™, magazyn i butlowniÄ™ sytemu gaszenia gazem.
  • Powierzchnia przeznaczona dla urzÄ…dzeÅ„ zasilania energetycznego (2 moduÅ‚y) z oddzielnym wejÅ›ciem i wydzielonymi pomieszczeniami dla akumulatorów, rozdzielni, siÅ‚owni DC i zasilaczy UPS.

Powierzchnia całkowita budynku wynosi około 685 m2.
Rys. 5 Dziesięciomodułowy obiekt dla 104 szaf rack rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys. 5 Dziesięciomodułowy obiekt dla 104 szaf rack rozwiązania TECHKO® ModularDC

Ważnym elementem jest również atrakcyjny wygląd obiektów projektowanych zgodnie z zasadami TECHKO® ModularDC. Osoba postronna, która nie brała udziału w realizacji projektu, a zobaczyła go dopiero po jego zakończeniu, nie jest w stanie znaleźć cech świadczących o modułowej konstrukcji obiektu. Sam obiekt stanowi jedną całość i wygląda jak wybudowany metodą tradycyjną, o czym najlepiej świadczy poniższy rysunek (Rys.6).
Rys.6 Przykładowy wygląd zewnętrzny wielomodułowego obiektu jednego z projektów TECHKO® ModularDC
Rys.6 Przykładowy wygląd zewnętrzny wielomodułowego obiektu jednego z projektów TECHKO® ModularDC

Podsumowując przedstawione powyżej treści, rozwiązanie TECHKO® ModularDC charakteryzuje się następującymi cechami:
  • do 50% krótszym czasem inwestycji wzglÄ™dem technologii tradycyjnej,
  • do 90% zakresem prac wykonywanym w zakÅ‚adzie produkcyjnym,
  • mobilnoÅ›ciÄ… i skalowalnoÅ›ciÄ… rozwiÄ…zania,
  • kompletnoÅ›ciÄ… rozwiÄ…zania, optymalizacjÄ… prowadzonych prac (zakres, czas, jakość),
  • gwarancjÄ… ceny, brakiem dodatkowych kosztów zwiÄ…zanych z robotami dodatkowymi i bÅ‚Ä™dami projektowymi,
  • gwarantowanÄ… jakoÅ›ciÄ… produktu uzyskiwanÄ… w kontrolowanych warunkach zakÅ‚adu produkcyjnego,
  • ograniczonym do niezbÄ™dnego minimum zakresem tradycyjnych prac budowlanych,
  • istotnie niższymi kosztami nadzoru inwestorskiego,
  • minimalnym wpÅ‚ywem realizacji inwestycji na jej bezpoÅ›rednie otoczenie (szczególnie istotne w lokalizacjach silnie zurbanizowanych),
  • niskim zużyciem energii w procesie inwestycyjnym,
  • niskimi kosztami eksploatacji obiektu,
  • stosowaniem ekologicznych rozwiÄ…zaÅ„.

Rozwiązanie TECHKO® ModularDC wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu poprzez:
  • ograniczenie Å›ladu wÄ™glowego,
  • wysoki udziaÅ‚ materiałów z recyklingu,
  • ograniczenie emisji pyłów i zużycia wody,
  • gospodarkÄ™ materiaÅ‚owÄ… o obiegu zamkniÄ™tym,
  • wysokÄ… efektywność energetycznÄ… i procesowÄ….

Wszystkich zainteresowanych rozwiÄ…zaniem TECHKO® ModularDC, chÄ™tnych do pogÅ‚Ä™bienia wiedzy na jego temat, zapraszamy do e-mailowego ([email protected]) lub telefonicznego <(a href="tel:+48 22 868 17 35">+48 22 868 17 35) kontaktu z przedstawicielami firmy TECHKO®.

Materiał reklamowy firmy TECHKO®.

Źródło: www.telepolis.pl

Przygotujmy siÄ™ na prawdziwe 5G. I na atak Rosji oraz Chin

03.01.2023 17:35


maszt 5g
Zapowiedź aukcji na częstotliwości „prawdziwego 5G” w paśmie 3480-3800 MHz zelektryzowała branżę. Reprezentujący producentów i dystrybutorów elektroniki Związek Cyfrowa Polska przewiduje, że przeprowadzenie aukcji na 5G będzie przełomowe dla naszego kraju.
Anulowanie w 2020 roku aukcji na częstotliwości 5G w paśmie 3480-3800 MHz, czyli na „prawdziwe 5G” o teoretycznej przepustowości 1 Gb/s wprowadziło operatorów i całą branżę telekomunikacyjną w minorowe nastroje. Powody do narzekania mają również użytkownicy sieci mobilnych.
W 2023 roku zawieszona aukcja w końcu jednak się odbędzie. UKE przewiduje, że nowe częstotliwości powinny trafić do operatorów w okolicach sierpnia. Oficjalne ogłoszenie postępowania ucieszyło przedstawicieli branży.
 

Cyfrowa Polska: wiele pozytywnych zmian


Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje producentów i dystrybutorów elektroniki, prognozuje, że uwolnienie częstotliwości 5G wpłynie na szereg pozytywnych zmian i uruchomi kolejne gałęzie cyfrowej gospodarki. Będzie to rok rozwoju sztucznej inteligencji, rozwiązań chmurowych oraz pracy nad poprawą cyberbezpieczeństwa.
Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników, bo to jedyna droga do prawdziwie szybkiego i szeroko dostępnego internetu, skrojonego pod XXI wiek. A do tego odpowiednio zabezpieczonego, co w dobie fake newsów, phishingu, cyberataków i rozwoju cyberprzestępczości jest niezbędne 

– mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.
Zdaniem Michała Kanownika, w 2023 roku firmy i miasta powinny przygotować się na wdrożenie 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania – smart cities, ale też Internet Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home. Sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej. 
Ekspert ocenia, że wprowadzenie prawdziwego 5G pomoże także automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zaawansowane technologie. 
Według Cyfrowej Polski w 2023 roku bardzo istotny będzie także rozwój sztucznej inteligencji oraz rozwiązań chmurowych. Należy spodziewać się jeszcze wyższych nakładów firm na budowę i rozwój narzędzi opartych o te technologie.

Przygotować się na atak Rosji i Chin


Cyfrowa Polska w swoich prognozach na 2023 r. podkreśla również, że w nowym roku na znaczeniu jeszcze silniej przybierze rozwój cyberbezpieczeństwa. 
Poprzednie lata, a w szczególności 2022 rok pokazał, że choćby ze strony takich krajów, jak Rosja i Chiny, płynie ogromne zagrożenie dla krajowej infrastruktury krytycznej. Jednak zagrożeń tylko przybywa, zarówno dla firm, jak i całego państwa. W transformacji cyfrowej to właśnie gałąź cybersecurity będzie jedną z najbardziej intratnych, bo firmy i administracja publiczna będą łożyły coraz większe środki na poprawę zabezpieczeń cyfrowych

 – mówi Michał Kanownik. 
Cyfrowa Polska w swoich przewidywaniach na 2023 rok przypomina też o przeciągającej się o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Nowe prawo opracowywane jest od trzech lat, a jedną z kontrowersyjnych zmian ma być wprowadzenie mechanizmów skierowanych przeciwko chińskim producentom. Związek spodziewa się uchwalenia i wdrożenia nowych przepisów właśnie w 2023 roku.
Dzięki nowelizacji możliwe będzie wykluczenie dostawców wysokiego ryzyka, co wprost przełoży się na jeszcze sprawniejsze podniesienie cyberbezpieczeństwa

 – zaznaczył Michał Kanownik.
Szereg ważnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego spodziewanych jest także w nowych prawach Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o implementację Dyrektywy NIS2 oraz prace nad Resillance Act. 
Ta pierwsza regulacja ma zwiększyć obowiązki dotyczące cyberbezpieczeństwa głównie wobec średnich i dużych firm z sektora energetycznego, transportowego, medycznego, finansowego oraz dostawców cyfrowych. Dzięki temu kraje UE będą lepiej chronione przed cyberatakami.
Z kolei Resillance Act ma ustanowić wspólne standardy cyberbezpieczeństwa dla urządzeń podłączonych do sieci. W Komisji Europejskiej trwają także prace nad prawem dotyczącym sztucznej inteligencji – AI Act
W tym przypadku ważne będzie to, by zwalczając nieetyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji nie stłumić jednocześnie innowacji

 – zauważa prezes Związku Cyfrowa Polska.
 
 

Czym Jest Internet Rzeczy W Biznesie? [PROJEKT PROGRES]

04.12.2022 10:00


Za nami kolejny odcinek naszego programu “Projekt Progres” to propozycja dla tych, którzy interesują się: szeroko pojętym biznesem, promowaniem firmy w mediach społecznościowych.  Nowym pojęciem jakie pojawiło się w naszej audycji jest “Internet Rzeczy w Biznesie” sama definicja jest bardzo szeroka, a jak sama nazwa wskazują ma wiele wspólnego z czasami w jakich obecnie żyjemy, … ochodzi z serwisu . Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Źródło: www.wzielonej.pl

TikTok dołączył do GSM Association

23.11.2022 14:12


GSM Association, czyli największa organizacja wspierająca globalny ekosystem mobilny potwierdziła nawiązanie współpracy z najpopularniejszą platformą społecznościową.
TikTok jest niekwestionowanym liderem wśród mediów społecznościowych. Aplikacja posiada ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży a także moc wyznaczania nowych trendów i wskazuje kierunek rozwoju technologii. Dzięki dołączeniu do GSM Association zyskają możliwość nawiązania współpracy z innymi podmiotami na rynku technologii komunikacji mobilnej. 
Działania GSMA obejmują rozwój polityki i wyznaczanie standardów w zakresie najważniejszych wyzwań dla mobilności, takich jak 5G, Internet Rzeczy, roaming, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo i technologia SIM, a także walkę z głównymi cyfrowymi wyzwaniami społecznymi, m.in. cyfrowym wykluczeniem. GSMA działa na rzecz technologii i interoperacyjności, które sprawiają, że telefonia komórkowa służy biznesowi i społeczeństwu.
Misją TikToka jest pobudzanie kreatywności i sprawianie radości. We współpracy z setkami telekomów na całym świecie ułatwiliśmy naszym użytkownikom i partnerom tworzenie i publikowanie materiałów wideo oraz zaangażowanie w naszą niesamowitą platformę. Jako część GSMA, zyskaliśmy możliwość jeszcze lepszego realizowania tych celów - wzbogacamy innowacje w zakresie technologii 5G, usprawniamy proces udostępniania treści poprzez infrastrukturę CDN i Edge oraz stajemy się pionierem dostarczania nowych metod łączności na rozwijających się rynkach

- powiedział David Saidden, Director of Distribution Partnerships, TikTok
Jeszcze nie wiadomo, co dokładnie przyniesie ta współpraca, ale członkostwo TikToka w GSMA to ważny krok dla platformy w jej rozwoju i budowaniu zaufania jako lidera branży. Jest to również okazja do wspierania innowacyjnych projektów, które w przyszłości będą mogły przynieść korzyści wszystkim uczestnikom rynku telekomunikacyjnego. 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

M2M jest wokół nas. Ukryta komunikacja maszyn, dzięki czemu żyjemy lepiej

08.11.2022 17:00


Żyjemy obok nich, choć ich nie dostrzegamy. Obserwują, mierzą, zbierają dane i przesyłają dalej… Inne analizują informacje, przetwarzają i wysyłają odpowiedzi. Tak działają systemy M2M, których nie byłoby bez nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych.  Advertisement
Karty SIM kojarzą nam się z jednym – to kawałek plastiku w telefonie lub routerze, dzięki któremu możemy rozmawiać i korzystać z internetu. Jednak gdzieś obok nas, w niezauważanym przez nas świecie pracują w ciszy miliony maszyn. W codziennym pośpiechu nie zwracamy na nie uwagi, uważamy za coś zwykłego, oczywistego… One też korzystają z kart SIM.
To karty . Nazwa mówi sama za siebie – to karty SIM, które wykorzystywane są do komunikacji między maszynami, bez bezpośredniego udziału człowieka.
W przypadku M2M chodzi zazwyczaj o niezbyt duże urządzenia, ale bardzo pomocne w naszym codziennym życiu. Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy będzie ich jeszcze przybywać.
Ile działa dziś w Polsce kart M2M? Wg danych UKE za rok 2021 było ich 6 mln. W 2022 roku ta liczba się zwiększyła, w czym ma swój udział największy dostawca usług M2M – Orange Polska – który ogłosił niedawno, że ma już ponad 3 miliony takich kart. 


Do czego są potrzebne karty M2M? 


Rozwiązania M2M ułatwiają nam życie od lat, choć na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. Bo kto się zastanawia, jak łączy się z siecią terminal do płatności kartą w sklepie? Albo zdalny licznik wody? Albo wypożyczony miejski rower lub hulajnoga? Nawigacja w samochodzie?
Pierwsze wdrożenia M2M wykorzystywały łączność 2G, która wciąż działa jeszcze w starszych instalacjach. Prawdziwym przełomem dla M2M było jednak , bazującej na sieci 4G, która obejmuje zasięgiem 99,8% Polaków. To rozwiązanie, które wykracza poza prostą obsługę urządzeń i pozwala na stworzenie rozbudowanych, wielozadaniowych systemów Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT).
(fot. Orange Polska)

Dzięki LTE-M w Orange możliwe jest działanie nawet miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy. Niewielki transfer danych (wystarczy połączenie o przepustowości do 1 Mb/s) i niewielki pobór energii, pozwala objąć zasięgiem nie tylko otwarte tereny, ale także trudno dostępne lokalizacje jak np. piwnice, czy garaże. Dzięki temu karty M2M mogą działać wszędzie, w każdych warunkach. Będzie ich coraz więcej, bo bez Internetu Rzeczy trudno sobie wyobrazić naszą codzienność i przyszłość.  
Licznik wykorzystujÄ…cy LTE-M w Orange
Licznik wykorzystujący LTE-M w Orange (fot. Orange Polska)

M2M pozwala zintegrowanym maszynom wysyłać automatycznie miliony informacji i przekazywać je w czasie rzeczywistym do innych systemów. Dane te, po przetworzeniu i analizie,w czym pomagają zaawansowane algorytmy lub sztuczna inteligencja,stanowią podstawę Internetu Rzeczy.

Internet Rzeczy w inteligentnych miastach


Internet Rzeczy łączy już nie tylko proste czujniki czy terminale, ale tworzy coraz większą sieć maszyn o rosnącym stopniu zależności. Zintegrowane dzięki łączności M2M liczniki zużycia wody, czy energii elektrycznej obejmują całe budynki. Ta sama technologia pozwala połączyć ze sobą czujniki ruchu i kamery zaawansowanych systemów monitoringu lub sterowania oświetleniem. Dzięki LTE-M w Orange w jednym budynku można zamontować nawet kilkaset liczników, które przesyłają dane, ale nie zakłócają się nawzajem.

Karty M2M wraz z czujnikami i systemami Smart Water do zdalnej kontroli umożliwiają zaawansowany nadzór nad pracą całych wodociągów. Zbierający informacje czujnik sprawdza, ile wody przepływa rurami w określonym czasie. Co więcej umożliwia wykrycie usterki, jej lokalizację i przekazać informacje o zdarzeniu do systemu, który powiadomi pracowników wodociągów. 
Na podobnej zasadzie maszyny z łącznością M2M tworzące system Smart Light i Smart Crossing regulują oświetlenie ulic, lub pracę sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych. Specjalne kontrolery sterują pracą każdej latarni, by świeciły one zgodnie ze zdefiniowanym cyklem. Pod uwagę brane są także pora roku i pogoda. Dzięki temu pojedyncze lampy uliczne będą zużywać mniej energii elektrycznej i wydłuży się ich cykl życia. W czasach kryzysu energetycznego ma to kluczowe znaczenie.
A teraz wyobraźmy sobie dziesiątki tysięcy takich budynków i ulic – naszpikowanych setkami czy tysiącami urządzeń wyposażonych w karty M2M. To całe dzielnice, miasta, wypełnione cichymi, niezauważanymi przez nas maszynami-pomocnikami. Tak powstają Smart Cities. 


Internet Rzeczy to konkretne oszczędności


W teorii wygląda to imponująco. Ale jak jest w praktyce? Czy to faktycznie działa? Tak, przypadków wdrożeń IoT z M2M, które przynoszą wymierne korzyści, są dziesiątki.
W Lubomierzu miejscowy zakład utylizacji odpadów IZERY dzięki rozwiązaniom dostarczanym przez Orange w krótkim czasie uszczelnił swoje systemy i zoptymalizował dostawy wody, unowocześniając swoją sieć. Technologia M2M wykorzystywana w systemach Smart Water pozwoliła na zdalny odczyt liczników umieszczonych często w odległych lokalizacjach, a firma mogła skierować pracowników do innych zadań, np. budowy nowych przyłączy. Wraz z wprowadzaniem faktur elektronicznych przyniosło to ogromne oszczędności, wrosła rentowność przedsiębiorstwa. 
Dzięki optymalizacji systemów oświetlenia ulicznego można ograniczyć roczne zużycie energii z 700 MWh do 250 MWh. 
Zatem wysokie koszty energii mogą zostać zmniejszone prawie trzykrotnie. To gigantyczna korzyść! W czasach niepewności energetycznej takie oszczędności stają się wręcz koniecznością.  
W Polsce już dostarczanych przez Orange. Orange ma również 48 partnerów i 3000 firm  korzystających z rozwiązań M2M i IoT.

M2M w smart cities to bezpieczeństwo


Internet Rzeczy w inteligentnych miastach oprócz wygodniejszego zarządzania infrastrukturą i wynikających z tego oszczędności – to także większe bezpieczeństwo.
W wyjątkowych okolicznościach dzięki systemom wyposażonym w karty M2M, na przykład w razie wypadku ulicznego, oświetlenie można czasowo zwiększyć, by ułatwić pracę służbom medycznym i porządkowym. 
To także pomoc w razie pożarów. Czujniki wykrywające zmianę temperatury mogą błyskawicznie powiadomić służby o wybuchu ognia, nawet gdy chodzi o miejsca trudno dostępne. Systemy M2M  zaalarmują właściwe służby w odpowiednim czasie.

Internet Rzeczy napędza kolejną rewolucję przemysłową


Systemy wykorzystujące M2M to nie tylko pomoc dla mieszkańców miast, miasteczek i wsi, samorządów i służb porządkowych. IoT staje się integralną częścią wielu przedsiębiorstw – zakładów produkcyjnych, magazynów czy placów budowy – napędzając kolejną rewolucję przemysłową.  
Dzięki setkom maszyn komunikujących się dzięki systemom M2M w produkcji i logistyce zwiększa się bezpieczeństwo i ciągłość pracy – szybciej można reagować na awarie, minimalizując straty. Przestoje i spadki efektywności są od razu wykrywane i poddawane usprawnieniu, niekoniecznie z udziałem ludzi. Ma to kluczowe znacznie dla bezpieczeństwa i komfortu pracowników, efektywności ich pracy, a także sprawności całych linii produkcyjnych. W efekcie przynosi to konkretne oszczędności.
Orange Polska i innogy prowadzą wspólny projekt Laboratory of Things (fot. Orange Polska)

Nie ma wątpliwości, że taka wizja przyszłości przemysłu, ujmowana często hasłem Przemysł 4.0, to nieuchronny kierunek rozwoju naszej cywilizacji. Przekroczenie pułapu 3 milionów działających kart M2M w Orange to ważny etap, ale też początek czegoś nowego. Orange nie jest już tylko klasycznym operatorem telekomunikacyjnym, stał się za to jedną z najbardziej zaawansowanych firm ICT, która intensywnie wdraża najnowsze technologie korzystające z IoT i sztucznej inteligencji. Orange Polska nieustannie też inwestuje, przykładając wagę do badań i rozwoju – możemy więc być pewni, że szybko do sieci zostaną włączone kolejne miliony kart M2M. Artykuł powstał we współpracy z Orange Polska.

reklama
Allegro PL