Wiadomości z tagiem Czasopisma  RSS
290 milionów lat temu stało się coś dziwnego. Ślady widać na Ziemi i na Księżycu...

18.01.2019 20:21


Około 290 milionów lat na Ziemię zaczęło spadać więcej meteorytów. Znacznie więcej. Najnowsze wyniki badań wskazują, że przeciętnie było ich 2,6 razy tyle, ile spadało na naszą planetę przez wcześniejszych 350 milionów lat. Piszą o tym na łamach czasopisma "Science" naukowcy z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ich wnioski oparte są na wynikach badań Księżyca, który ze względu na bliskość w przestrzeni jest narażony na podobne ryzyko uderzeń co Ziemia, a nie mając atmosfery, nie traci ich śladów wskutek erozji gruntu.

Źródło: fakty.interia.pl

290 milionów lat temu stało się coś dziwnego. Ślady widać na Ziemi i na Księżycu...

18.01.2019 19:42


Około 290 milionów lat na Ziemię zaczęło spadać więcej meteorytów. Znacznie więcej. Najnowsze wyniki badań wskazują, że przeciętnie było ich 2,6 razy tyle, ile spadało na nasza planetę przez wcześniejszych 350 milionów lat. Piszą o tym na łamach czasopisma "Science" naukowcy z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ich wnioski oparte są na wynikach badań Księżyca, który ze względu na bliskość w przestrzeni jest narażony na podobne ryzyko uderzeń co Ziemia, a nie mając atmosfery nie traci ich śladów wskutek erozji gruntu.

Na pierścienie Saturn musiał sobie zapracować

17.01.2019 20:00


Nie od razu Kraków zbudowano, nie od poczatku Saturn miał pierścienie. O prawdziwości pierwszego zdania jesteśmy przekonani od dawna. O tym, że i drugie jest prawdziwe, dowiadujemy się dziś. Pisze o tym na łamach czasopisma "Science" międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem badaczy z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Ich wnioski opierają się na wynikach badań wykonanych w 2017 roku, tuż przed zakończeniem misji, przez sondę Cassini.

Źródło: www.rmf24.pl

Naczynia krwionośne z laboratorium

17.01.2019 14:50


Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk (IMBA) opracowali przełomową metodę tworzenia naczyń krwionośnych w warunkach laboratoryjnych. Jak piszą w najnowszym numerze czasopisma "Nature", trójwymiarowa struktura stworzona z pomocą komórek macierzystych pomoże w badaniach uszkodzeń naczyń związanych z niektórymi chorobami, na przykład cukrzycą.

Źródło: www.rmf24.pl

Pies zaprzyjaźnił się z nami na polowaniach

16.01.2019 18:30


Pies zdołał się tak bardzo zaprzyjaźnić z człowiekiem, bo pomagał mu w polowaniach - przekonują na łamach czasopisma "Journal of Anthropological Archaeology" naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i University College London. Wskazują na to wyniki badań kości zwierząt sprzed 11,5 tysiąca lat, znalezionych na stanowiskach archeologicznych w północno-wschodniej Jordanii. W tym czasie znacznie wzrosła liczba pozostawionych tam kości zajęcy i innych małych zwierząt. Wyraźnie ludzie skorzystali z psich zdolności do tropienia i zaganiania zwierzyny.

Źródło: www.rmf24.pl

Już mała dawka marihuany zmienia mózg nastolatka

15.01.2019 12:45


Nawet niewielki kontakt z marihuaną prowadzi w młodym wieku do zmian struktury mózgu - przestrzegają na łamach czasopisma "The Journal of Neuroscience" naukowcy z University of Vermont (UVM). Wyniki ich badań pokazują, że już po kilku pierwszych przypadkach użycia narkotyku zwiększa się objętość materii szarej w niektórych rejonach mózgu nastolatków. Zdaniem autorów pracy, w krajach, które rozważają ewentualną legalizację marihuany, trzeba brać to pod uwagę.

Źródło: www.rmf24.pl

Dobre wspomnienia z dzieciństwa tarczą przed depresją

14.01.2019 19:04


Zapewnienie dzieciom i młodzieży właściwych warunków rozwoju, ochrona przed biedą i przemocą ma, jak wynika z najnowszych badań naukowych, istotne społeczne znaczenie. Szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości mogą nas chronić przed późniejszą depresją - twierdzą w najnowszym numerze czasopisma "Nature Human Behaviour" naukowcy z University of Cambridge i University College London. Wyniki ich badań pokazują, że pamięć szczęśliwych wydarzeń i doświadczeń buduje naszą odporność na późniejsze przeciwności losu.

Źródło: www.rmf24.pl

Wspomnienia odzyskujemy w odwrotnej kolejności

14.01.2019 12:25


Gdy przywołujemy z pamięci jakieś wydarzenie, nasz mózg odtwarza je w odwrotnej kolejności - piszą na łamach czasopisma "Nature Communications" naukowcy z University of Birmingham. Badacze z Centre for Human Brain Health przekonali się o tym z pomocą techniki, która pozwala monitorować, w której chwili mózg odzyskuje konkretne wspomnienia. Odkryli między innymi, że o ile przy pierwszym spotkaniu z jakimś obiektem najpierw zauważamy jego cechy, a potem rozumiemy czym jest, we wspomnieniach najpierw odtwarzamy jego istotę, potem dopiero to,...

Źródło: www.rmf24.pl

Theresa May ostro ws. Brexitu: Czas zapomnieć o gierkach

13.01.2019 7:47


Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała na łamach czasopisma "Sunday Express", że odrzucenie przez parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia z UE w sprawie Brexitu byłby katastrofą dla kraju. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w Izbie Gmin w najbliższy wtorek.

Źródło: www.rmf24.pl

Theresa May: Odrzucenie porozumienia w sprawie brexitu byłoby katastrofą

13.01.2019 7:00


Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała na łamach najnowszego wydania czasopisma "Sunday Express", że odrzucenie przez parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia z UE w sprawie brexitu byłby katastrofą dla kraju. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w Izbie Gmin w najbliższy wtorek.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
Kontakt z nami