punkta kod zniżkowy
Wiadomości z tagiem Brexit  RSS
Nowy podatek na auta elektryczne. Tylko jeden kraj nie protestuje

06.10.2023 5:50


Zgodnie z umową brexitową na początku 2024 roku Unia Europejska i Wielka Brytania wzajemnie obłożą się cłami w wysokości 10 proc. na samochody elektryczne. Jak się okazuje, państwa wspólnoty w większości mają dostrzegać problem, z jakim borykać się będą później europejscy producenci samochodów. Dlatego chcą przesunąć wprowadzenie nowych opłat celnych. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest jeden kraj należący do wspólnoty.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Samochody elektryczne będą jeszcze droższe. Na rynku robi się nerwowo

02.10.2023 13:31


Zgodnie z umową dotyczącą Brexitu, od początku 2024 roku samochody elektryczne wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, oraz wyprodukowane na terenie UE, a sprzedawane na Wyspach Brytyjskich, powinny być obłożone cłem w wysokości 10 proc.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

W. Brytania: Rząd ogłosił powrót do unijnych programów naukowych Horizon i Copernicus

07.09.2023 14:36

Wielka Brytania wraca do unijnego programu finansowania badań i innowacji Horizon oraz programu obserwacji Ziemi Copernicus - ogłosił w czwartek brytyjski rząd. Przez ostatnie trzy lata brytyjscy naukowcy nie mogli z nich korzystać z powodu brytyjsko-unijnych sporów wokół brexitu.

Źródło: www.wnp.pl

Niemiec wrócił do kraju po 25 latach życia w Londynie. "Tam był brexit, a tu jest jedno nowe słowo, którego wcześniej nie znałem"

31.08.2023 15:48

Po 25 latach pracy jako korespondent w Londynie wróciłem do Niemiec. Firma przeprowadzkowa przyjechała w czerwcu i zabrała moje rzeczy. Teraz uczę się wielu rzeczy na nowo — o zrzędliwych obywatelach, podzielonym społeczeństwie i wyczerpującej biurokracji. W Wielkiej Brytanii wcale nie jest jednak lepiej. Gdzie jest dziś mądrość brexitu?

Tagi: Brexit, Londyn
Źródło: podroze.onet.pl

Twisto zmienia właściciela. Co warto wiedzieć?

07.08.2023 13:11

aplikacja Twisto
Twisto zmienia właściciela. Czeskie płatności odroczone zainteresowały fintech z Turcji.
Twisto przejdzie do rąk fintechu Param z Turcji. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że Param zamierza odkupić pełen pakiet udziałów w czeskim Twisto od ZIP – inwestora z Australii. Tym samym turecki Param poszerzyłby zasięg swoich działań na kraje Unii Europejskiej. Pozostaje tylko poczekać na zgodę Narodowego Banku Czech na transakcję. Podobno jej wydanie opóźnia się z przyczyn formalnych i nikt się nie spodziewa, by regulatorzy zablokowali przejęcie.

Turecki fintech chce działać w UE


Nieoficjalnie mówi się, że Param potrzebuje Twisto, by gładko wejść na rynki Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że Twisto działa na licencji czeskiego banki centralnego, honorowaną w krajach wspólnoty. Turków szczególnie interesują klienci w Niemczech, w tym liczna mniejszość turecka, oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej. To oznacza, że Polska również będzie ważnym rynkiem. Warto tu dodać, że działając na terenie UE, Param będzie zobowiązany do przestrzegania prawa unijnego, więc nie ma powodów do niepokoju.
Param nie inwestuje w marketing i przynajmniej na razie nie zamieni marki Twisto własną nazwą. Twisto rozpoznaje 30% Polaków i 60% Czechów – szkoda by było stracić takie zasoby. Z punktu widzenia klientów więc nic się nie zmieni w najbliższym czasie.
Param skorzystał z tego, że ZIP wycofał się z Europy i Azji i Afryki. Australijczycy postanowili skupić się na własnym rynku i na USA, przedsiębiorczy Turcy zaś od dawna próbują wejść do Unii Europejskiej. Już raz się nie udało przez brexit (Param działa w Wielkiej Brytanii jako Parm UK), ale oto pojawiła się kolejna okazja. Param ma solidnych inwestorów, wśród których jest nawet Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Motywacją do agresywnych działań zaś jest opłakany stan tureckiej gospodarki.
To zjawisko jest ciekawe także ze względu na charakter inwestycji. W Polsce działają firmy z tureckim kapitałem, ale najczęściej to gastronomia, branża odzieżowa albo logistyka, prężnie działa też handel. Param będzie pierwszą firmą finansową, która wprowadzi turecki kapitał nad Wisłę.

Źródło: www.telepolis.pl

Formuła 1 ma dość brexitu. Wzywa do zakończenia "koszmarów logistycznych"

08.07.2023 11:42

Stefano Domenicali i siedmiu szefów brytyjskich ekip F1 odwiedzili Downing Street, aby odbyć rozmowy z sekretarzem stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu. Głównym tematem dyskusji były problemy, z jakimi mierzy się F1 od czasów brexitu.

Tagi: Brexit, Kreta
Źródło: sportowefakty.wp.pl

Wielka Brytania. Media: Zamknięto konta bankowe Nigela Faraga. Powodem kontrowersyjne poglądy

03.07.2023 18:34

Konta bankowe brytyjskiego polityka, który był twarzą brexitu - Nigela Faraga - zostały zamknięte. Banki miały odmówić mu usługi, bo nie zgadzały się z jego poglądami - przekazały media. Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu są głęboko zaniepokojeni doniesieniami w tej sprawie.

Źródło: www.polsatnews.pl

Revolut ma kłopoty. Chodzi o licencję

20.05.2023 22:28

Revolut ma kłopoty. Chodzi o licencję
Revolut ma problemy i to jak na ironiÄ™ na macierzystym rynku brytyjskim, gdzie grozi mu nieuzyskanie licencji bankowej.
W Unii Europejskiej, jak wiadomo, Revolut funkcjonuje dzięki licencji litewskiej, ale od chwili Brexitu ta nie ma zastosowania w Wielkiej Brytanii. Spółka musi więc zostać dodatkowo namaszczona przez Bank Anglii, z czym jednak, jak donosi „The Telegraph”, są pewne problemy.
Regulator zamierza poinformować Departament Skarbu, że wniosek fintechu zostanie odrzucony, czytamy. A wątpliwości budzą ponoć zarówno prezentowane wyniki finansowe, jak i zmiany na najwyższych stanowiskach.
Prezentując wyniki za rok 2021, mimo wykazania pierwszego w historii zysku, Revolut spotkał się z dużą dozą sceptycyzmu ze strony inwestorów. Audytorzy z firmy BDO zarzucili wówczas, że setek milionów funtów przychodów nie da się zweryfikować. Co prawda nieścisłości starano się wyprostować, ale kilka podmiotów i tak obniżyło wycenę swych udziałów.
Ostatnio też, po niespełna dwóch latach pracy, z posady dyrektora finansowego zrezygnował Mikko Salovaara. Oficjalnie z powodów osobistych, jednak media, jak chociażby CNBC, taką wersję podważają.
Tymczasem Revolut cały czas działa na rynku brytyjskim, choć tylko jako instytucja pieniądza elektronicznego, a nie bank, co wiąże się z szerokim wachlarzem ograniczeń. Firma nie może na przykład udzielać pożyczek ani oferować rachunków chronionych lokalnym systemem depozytowym.
– W Wielkiej Brytanii są wyższe podatki do zapłacenia i niezwykle biurokratyczny regulator – komentował zamieszanie dyrektor generalny Mik Storonsky, już w momencie odejścia Salovaary. Krótko mówiąc, fintech cały czas nie ma sobie nic do zarzucenia, za to obwinia władze.
Jak to się skończy, nie wiemy. Ale jedno jest pewne: Wielka Brytania to zbyt istotny rynek dla fintechu, by mógł go po prostu odpuścić. Ewentualne perturbacje z pewnością wpłyną na ogólną kondycję firmy również w skali globalnej, co siłą rzeczy przełoży się na klientów pod postacią choćby podniesionych opłat.

Źródło: www.telepolis.pl

Czy praca w Wielkiej Brytanii wciąż się opłaca? Te zawody nie muszą obawiać się o dobre zarobki [STAWKI]

18.05.2023 6:23

Wielka Brytania wciąż znajduje się w ścisłej czołówce państw najchętniej wybieranych jako cel emigracji zarobkowej przez Polaków. Jej mocną pozycję dobrego kraju pracodawcy mocno jednak nadwątliły brexit, pandemia oraz inflacja. Czy mimo to opłaca się tam wyjechać do pracy? Sprawdziliśmy stawki w niektórych zawodach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kontrola paszportów po brexicie skomplikowana. Będzie kompromis?

26.04.2023 9:45

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak chce wykorzystać poprawę relacji z Unią Europejską do zawarcia umowy, która uprościłaby obywatelom brytyjskim wjazd do państw członkowskich — podała we wtorek agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Źródło: podroze.onet.pl

reklama
Kontakt z nami