Wiadomości z tagiem Asteroidy  RSS
Wielkie bombardowanie Ziemi. NASA ujawnia sensacyjne dane

17.10.2023 9:48

Wielkie bombardowanie Ziemi. NASA ujawnia sensacyjne dane
NASA ujawniła, jak wiele asteroid przelatuje blisko Ziemi. Liczba tego typu obiektów jest ogromna.
NEO, czyli Near-Earth objects, to asteroidy i komety, które przelatują od Ziemi w odległości do 30 mln mil, czyli około 48,3 mln kilometrów. W NASA powstała specjalna jednostka PDCO (Planetary Defense Coordination Office), która ma badać zagrożenia związane z tego typu obiektami. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak dużo ich jest.

NASA ujawnia asteroidy blisko Ziemi


Z opublikowanej przez NASA grafiki dowiadujemy się, że PDCO do tej pory wykryło aż 34412 obiektów NEO. Z tego 853 miały długość większą niż 1 km, a 10541 było większych niż 140 metrów. Jednocześnie naukowcy przewidują, że wciąż wiele z nich nie zostało namierzonych. W przypadku tych większych obiektów szacują, że na razie około 50 umyka ich uwadze.


Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak wiele obiektów przelatuje naprawdę blisko Ziemi. W ciągu ostatnich 30 dni (liczą do 31 sierpnia) aż 3 znajdowały się bliżej naszej planety niż Księżyc. Z kolei w ciągu ostatniego roku było ich 107. Ciekawie prezentują się też dane na temat tego, jak codziennie Ziemia jest bombardowana przez pył i elementy wielkości piasku. Każdego dnia ich masa wynosi aż 100 tonów.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

NASA wysyła misję do wyjątkowego obiektu. Czy Psyche była jądrem planetozymalu?

13.10.2023 12:14

Dzisiaj o godzinie 16:19 czasu polskiego ma wystartować misja Psyche. Jej celem jest wyjątkowy obiekt – największa w Układzie Słonecznym metaliczna asteroida Psyche. Znajduje się ona w głównym pasie planetoid, a wystrzelony pojazd będzie musiał przebyć 3,5 miliarda kilometrów zanim do niej dotrze. Dotychczas wysłane przez ludzi pojazdy odwiedzały obiekty zbudowane ze skał czy lodu. NASA wysyła zaś satelitę do asteroidy o wysokiej zawartości żelaza. W przeszłości Psyche mogła być jądrem planetozymalu, zalążka planety

Tagi: Psy, Asteroidy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

NASA pokazała pierwsze zdjęcia i wstępne analizy próbek z asteroidy Bennu

12.10.2023 9:17

NASA pokazała pierwsze zdjęcia i ujawniła wyniki wstępnej analizy próbek asteroidy Bennu, które trafiły niedawno za sprawą misji OSIRIS-REx. Badania pokazały, że Bennu zawiera bardzo dużo węgla i wody, co sugeruje, że w próbkach mogą znajdować się składniki, dzięki którym na Ziemi istnieje życie. Próbki dostarczone przez OSIRIS-REx to największa ilość fragmentów asteroidy bogatego w węgiel, jaka kiedykolwiek została przywieziona na Ziemię. Pozwolą one nam oraz przyszłym pokoleniom prowadzić prace nad początkiem życia na naszej planecie, stwierdził dyrektor NASA Bill Nelson.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kapsuła kosmiczna z próbką asteroidy wylądowała na pustyni w Utah

24.09.2023 17:27

Największa próbka asteroidy, jaką kiedykolwiek zebrano, wylądowała w Stanach Zjednoczonych na pustyni w Utah - poinformowała w niedzielę NASA.

Tagi: Asteroidy
Źródło: www.wnp.pl

NASA zapłaci 1 mln dol. za kosz na śmieci. Oto dlaczego

31.08.2023 10:15

NASA się nie szczypie. Zapłaci milion dolarów za kosz na śmieci
Ile kosztuje kosz na śmieci? Okazuje się, że kwota może dojść nawet do miliona dolarów, o ile mówimy o kosmicznej wersji.
Kosmiczne śmieci stają się coraz większym problemem. Są zagrożeniem dla wielu obiektów, np. satelitów, które latają wokół Ziemi. Dlatego usunięcie kosmicznego śmietnika stało się jednym z ważniejszych wyzwań dla ludzkości. Jedna z prywatnych firm ma na to ciekawy pomysł.

Kosz na śmieci za prawie milion dolarów


Według Europejskiej Agencji Kosmicznej wokół Ziemi krąży 26,5 tys. obiektów o długości większej niż 4 cale (ponad 10 cm). Gdyby pod uwagę wziąć jeszcze mniejsze obiekty, to liczba ta rośnie nawet do 330 mln. Nic dziwnego, że pojawił się pomysł, aby coś z tym zrobić.

Kosmiczne śmieci NASA
Jedną z firm, która chce się zająć kosmicznymi śmieciami jest TransAstra. Podpisała ona kontrakt z NASA, w ramach którego ma powstać narzędzie do zbierania kosmicznych śmieci. Ma to być coś w rodzaju ogromnego worka, do którego dałoby się zbierać odpadki krążące wokół naszej planety. Dzięki temu łatwiej byłoby je sprowadzić na Ziemię i poddać recyklingowi.
Kontrakt opiewa na 850 tys. dolarów. Umowa zakłada stworzenie takiego kosza na śmieci, ale wiadomo, że budowa zajmie co najmniej kilka lat. Na razie mowa jedynie o wstępnym projekcie. Co ciekawe, TransAstra pracuje też nad innym workiem, który miałby wyłapywać asteroidy i inne kosmiczne kamienie.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Ile obserwacji trzeba, by wykryć niebezpieczną asteroidę? Zdziwicie się

04.08.2023 11:27

Liczba znanych nam potencjalnie zagrażających Ziemi asteroid, czyli tych o rozmiarze większym niż 150 metrów, szacowana jest na około 6 tysięcy. Dotychczas tylko 2300 z nich zostało wykrytych. Co z resztą, a także tymi mniejszymi, które też mogą nabałaganić?

Tagi: Asteroidy
Źródło: www.benchmark.pl

Gitarzysta Queen odegrał ważną rolę w misji OSIRIS-REx i wydał pierwszy atlas 3D asteroidy

02.08.2023 16:09

Nie wszyscy wiedzą, że gitarzysta Brian May, współzałożyciel zespołu Queen, jest także astrofizykiem. W 2007 r. obronił pracę doktorską pt. Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego, a w czwartek (27 lipca) ukaże się książka o asteroidzie Bennu – Bennu 3-D: Anatomy of an Asteroid – której jest współautorem. Na stronie muzyka-naukowca jest ona opisywana jako pierwszy całościowy atlas 3D tego ciała niebieskiego.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Gitarzysta Queen odegrał ważną rolę w misji OSIRIS-REx i wydał pierwszy atlas 3D asteroidy

24.07.2023 17:45

Nie wszyscy wiedzą, że gitarzysta Brian May, współzałożyciel zespołu Queen, jest także astrofizykiem. W 2007 r. obronił pracę doktorską pt. Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego, a w czwartek (27 lipca) ukaże się książka o asteroidzie Bennu – Bennu 3-D: Anatomy of an Asteroid – której jest współautorem. Na stronie muzyka-naukowca jest ona opisywana jako pierwszy całościowy atlas 3D tego ciała niebieskiego.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Od ponad 2000 lat towarzyszy Ziemi. Naukowcy dopiero go odkryli

08.06.2023 9:08

Od ponad 2000 lat towarzyszy Ziemi. Naukowcy dopiero go odkryli
Naukowcy odkryli obiekt, który od ponad 2000 lat towarzyszy Ziemi. Nazwali go fałszywym Księżycem.
Chociaż kosmiczny kamień, oznaczony jako 2023 FW13, podąża za Ziemią mniej więcej od 100 roku przed narodzinami Chrystusa, to dopiero teraz został odkryty przez naukowców. Został określony mianem fałszywego Księżyca.

Fałszywy Księżyc Ziemi


Co ciekawe, chociaż można odnieść wrażenie, że obiekt podąża za Ziemią, to tak naprawdę orbituje wokół Słońca. Po prostu ma to samo tempo i podobną ścieżkę co nasza planeta i dlatego można odnieść wrażenie, że w pewien sposób nas śledzi. Właśnie z tego powodu naukowcy nazwali go fałszywym Księżycem, bo chociaż podąża za Ziemią, to dzieje się to przypadkowo.
Ziemia zasadniczo nie odgrywa żadnej roli w ruchu asteroidy. Obiekt w żaden sposób nie jest związany z Ziemią inaczej niż przez przypadek.

- powiedział Alan Harris ze Space Science Institute.
Fałszywy Księżyc jest wyjątkowy właśnie z powodu czasu, od jakiego towarzyszy naszej planecie. Naukowcy obliczyli, że dzieje się tak od ponad 2000 lat, mniej więcej od 100 roku p.n.e., czyli w czasach narodzin Juliusza Cezara.
Asteroida ma około 20 metrów długości i w najbliższym punkcie znajduje się w odległości mniej więcej 9 mln km od Ziemi. Dla porównania nasz prawdziwy Księżyc znajduje się w odległości około 238,8 tys. km. 
 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

O mały włos. Asteroida niebezpiecznie blisko Ziemi

07.06.2023 14:19

O mały włos. Asteroida niebezpiecznie blisko Ziemi
W kosmosie istnieje niezliczona ilość ciał niebieskich, a niektóre z nich mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia na Ziemi. Jedną z takich asteroid jest 2023 KW2, która przemknęła obok naszej planety.
Już w kwietniu naukowcy wykryli asteroidę 2023 KW2, która poruszała się w kierunku Ziemi i miała przelecieć obok naszej planety w niebezpiecznej odległości. Od tej pory była bacznie śledzona przez obserwatorów, którzy określili jej rozmiar na 50-111 metrów. Porusza się też z prędkością 36 tysięcy kilometrów na godzinę w odniesieniu do Słońca. 

Asteroida 2023 KW2 minęła ziemię w niebezpiecznie bliskiej odległości


NASA prowadzi baczne obserwacje potencjalnie niebezpiecznych obiektów (PHO), czyli asteroid i komet, które w którymś momencie mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety. Za takie uważa się wszelkie obiekty, które zbliżą się do Ziemi na mniej niż 0,05 jednostki astronomicznej odpowiadającej 19,5 średnich odległości Ziemia-Księżyc. 
Co prawda, wiadomo było, że zagrożenie kolizji z Ziemią jest znikome, lecz asteroida 2023 KW2 przemknęła obok naszej planety w odległości zaledwie 4,5 miliona kilometrów. Może nam się wydawać, że to dużo, lecz wcale tak nie jest. W trakcie zbliżania się asteroidy naukowcom udało się dokładniej oszacować jej średnicę, która wynosi około 65 metrów.
Kolejne tak bliskie spotkanie z ZiemiÄ… zaliczy ta asteroida dopiero w 2189 roku.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
vehis
Kontakt z nami