Wiadomości ze świata  RSS
Iran: Mimo sankcji USA mamy nowych potencjalnych nabywców ropy


Mimo presji USA wywieranej na nasz rynek ropy mamy nowych potencjanych nabywców - oświadczył w sobotę irański wiceminister ds. ropy Amir Hossein Zamaninia. Dodał, że kraje, którym USA pozwoliły na kupno pewnej ilości tego surowca, przestrzagają ograniczeń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kochanie, gdzie są moje dane? Prosty przewodnik po społecznych problemach internetu na 2019


Rok 2018 to rok Wielkiego Internetowego Rozczarowania; rok, w którym po raz pierwszy głównego zagrożenia dla liberalnej demokracji nie upatrywano w samym neoliberalizmie, populizmie czy oderwaniu kosmopolitycznych elit, ale właśnie w mechanizmach funkcjonowania globalnej sieci. W tym cyklu próbujemy sobie uporządkować kilka spraw, które wzbudziły nasze lęki. Dziś to, czym stały się nasze dane, kto je posiada, kto kupuje, a kto sprzedaje – i co z tego wynika.

Tagi: Internet
Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Nie ma pośpiechu z wycofaniem się z Syrii

#zrodlo
Zapowiedziany przez prezydenta Donalda Trumpa "proces wycofywania wojsk USA z Syrii nie został ujęty w żadne konkretne ramy czasowe - powiedział agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji. - Możliwe, że nasi wojskowi zostaną tam do pokonania IS".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Macron w rozmowie z May: Obecna umowa ws. brexitu najlepszą z możliwych

#zrodlo
Prezydent Francji Emmanuel Macron w piątkowej rozmowie telefonicznej z brytyjską premier Theresą May podkreślił, że wynegocjowana z Brukselą umowa ws. brexitu to "najlepsze z możliwych" porozumień - poinformował przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Alternatywa dla Niemiec: Reforma Unii albo dexit


Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się w projekcie programu przed wyborami do europarlamentu radykalnej reformy UE. W przeciwnym razie Niemcy powinny jej zdaniem opuścić Wspólnotę - relacjonuje w piątek dziennik "Die Welt".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Gdy wyjście na ulice to jedyne rozwiązanie. Protesty w Europie przybierają na sile [WYWIAD]


- Tak gwałtowny wybuch jest oznaką coraz słabszej zdolności rządów na Zachodzie do reagowania na problemy społeczeństw - mówi Sheri Berman w rozmowie z DGP.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Jeden z liderów "żółtych kamizelek" wypuszczony z aresztu po nocnym zatrzymaniu


Eric Drouet, jeden z liderów ruchu "żółtych kamizelek" we Francji, w czwartek po południu został zwolniony z aresztu, gdzie trafił nocą w związku z podejrzeniem zorganizowania niesankcjonowanego protestu w Paryżu. Było to już drugie zatrzymanie Droueta.

Tagi: Francja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szef MSZ Iranu: Planowane testy rakiet zgodne z prawem międzynarodowym


Planowane przez Iran próby rakietowe są zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - ocenił w czwartek szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Przeciwnego zdania są władze Stanów Zjednoczonych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump: Zawieszenie działalności rządu jest spowodowane wyborami w 2020 roku


Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że trwające zawieszenie działalności rządu (government shutdown) jest efektem politycznej strategii Demokratów, którzy chcą w ten sposób osłabić jego szanse na reelekcję w 2020 roku.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Komisarz Bieńkowska niszczy niemiecką tradycję? Padają takie oskarżenia


Niemiecki tabloid "Bild" zaatakował w czwartek Elżbietę Bieńkowską, unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, zarzucając jej, że jednym podpisem zniszczyła mający wielowiekową tradycję w Niemczech zwyczaj lania ołowiu w Sylwestra.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wschód między wyborami, zastojem a zmianami


Rok 2019 będzie wyjątkowo ważny dla kilku państw byłego ZSRR.

Tagi: ZSRR
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Z elekcjami przez Stary Kontynent. Rok 2019 sezonem wyborczym w Europie


Mieszkańcy pięciu krajów Unii, w tym Polski, udadzą się w tym roku do urn, by zagłosować na parlamentarzystów. W sześciu odbędą się także wybory prezydenckie, a do tego cała UE wybierze europarlament.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Reformy na Węgrzech: Család znaczy rodzina, a jej trzeba bronić


Już po raz ósmy wigierski rząd pyta obywateli o to, czy akceptują jego planowane reformy. Ale niezależnie od odpowiedzi i tak je wprowadzi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja: 37 ciał znaleziono pod gruzami budynku w Magnitogorsku

#zrodlo
Do 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu gazu i zawalenia się części budynku mieszkalnego w Magnitogorsku w obwodzie czelabińskim. Operacja ratowniczo-poszukiwawcza trwa już czwartą dobę. Zaginione są wciąż cztery osoby.

Tagi: Rosja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Podatek na niemieckie meczety


Instytucje muzułmańskie za Odrą są w dużej mierze finansowane przez Turcję i kraje arabskie. Niezadowoleni z obcych wpływów politycy proponują nowe rozwiązanie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Algieria zamknęła część granicy dla Syryjczyków


Ze względów bezpieczeństwa Algieria zamknęła południową granicę z Mali i Nigrem dla wszystkich Syryjczyków - poinformował w środę przedstawiciel MSW Algierii. Ma to uniemożliwić przedostanie się na teren kraju członków zbrojnych ugrupowań z Syrii - dodano.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włochy: 50-letni bezdomny Polak zmarł w parku w Rzymie

#zrodlo
50-letni bezdomny Polak zmarł w środę w Rzymie, zapewne z powodu wyziębienia - podały włoskie media. Ciało mężczyzny znaleziono na ławce w parku w południowej części miasta.

Tagi: Włochy
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dania: Sześć osób zginęło w katastrofie pociągu na moście nad Wielkim Bełtem


Sześć osób zginęło, a 16 zostało rannych w środę w katastrofie pociągu pasażerskiego na moście Storebaelt, łączącym duńskie wyspy Fionia i Zelandia - podała policja w Danii. Trwa akcja ratownicza, którą utrudnia sztormowa pogoda.

Tagi: Policja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Co w tym roku będzie napędzać globalną politykę


Od wojny handlowej przez sukcesy autorytarnych rządów aż po nowy wyścig w kosmos – świat w 2019 r. nie będzie spokojnym miejscem.

Tagi: Kosmos
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja: Już 21 ofiar śmiertelnych wybuchu w Magnitogorsku

#zrodlo
Zwłoki 21 osób odnaleźli ratownicy na miejscu wybuchu i zawalenia się klatki schodowej budynku mieszkalnego w Magnitogorsku na Uralu. Wśród ofiar jest dwoje dzieci, 20 osób wciąż uważa się za zaginione.

Tagi: Rosja, Zwłoki
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Komisja Europejska pozwoli Macronowi kontynuować reformy


Komisja Europejska sugeruje, że Francja uniknie kar za nadmierny deficyt. W zamian prezydent powinien w 2019 r. kontynuować reformy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak Kreml kupił Zielonych w USA


Przed wyborami prezydenckimi Rosjanie infiltrowali środowiska skrajnej amerykańskiej lewicy. Ich celem było odciągnięcie wyborców od głosowania na Hillary Clinton , co z kolei pomogło Trumpowi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wycofanie USA z Syrii to katastrofa czy próba gry przeciw Rosji?


Katar opuszczający OPEC, powstanie regularnej armii Kosowa, utworzenie niezależnej cerkwi na Ukrainie, deklaracja dostaw broni do Armenii – te wszystkie wydarzenia mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro zaprzysiężony na prezydenta Brazylii


Emerytowany wojskowy, przedstawiciel skrajnej prawicy Jair Bolsonaro, który zapowiada m.in. walkę z korupcją i przestępczością oraz ułatwienie dostępu do broni, został we wtorek zaprzysiężony na prezydenta Brazylii.

Tagi: Wojsko, Azyl
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemcy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

#zrodlo
Niemcy 1 stycznia objęły mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2019-2020. Wśród swoich priorytetów Berlin wskazuje m.in. wpływ zmian klimatu na światowe bezpieczeństwo, rolę kobiet w rozwiązywaniu konfliktów oraz kontrolę zbrojeń.

Tagi: Niemcy, Berlin, ONZ
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezydent Bułgarii: W kraju panują korupcja i erozja praw demokratycznych


Prezydent Bułgarii Rumen Radew w noworocznym wystąpieniu ostro skrytykował rząd za korupcję i ograniczanie demokratycznych praw obywateli. W 2018 roku władza wykonawcza „nie zrobiła nic, co mogłoby uczynić 2019 roku łatwiejszym” - ocenił.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Izrael: Centrolewicowy blok opozycji rozpadł się przed wyborami. To zwiększa szanse Netanjahu na zwycięstwo


Izraelska Partia Pracy wystąpiła we wtorek z współtworzonego przez siebie sojuszu wyborczego o nazwie Blok Syjonistyczny, którego była główną siłą. Podział w szeregach opozycji zwiększa szanse premiera Benjamina Netanjahu na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 9 kwietnia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

"NYT": Skonfliktowana z Brukselą Rumunia na czele UE w kluczowym momencie


Znajdująca się na kursie kolizyjnym z Brukselą Rumunia obejmuje we wtorek przewodnictwo w UE w kluczowym momencie dla Wspólnoty - pisze w poniedziałek "New York Times". Wśród wyzwań rumuńskiej prezydencji jest m.in. Brexit oraz wybory do europarlamentu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trudna sytuacja Poroszenki u progu walki o reelekcję. Tymoszenko faworytką


Faworytem marcowych wyborów na Ukrainie jest była premier Tymoszenko.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemiecki sąd aresztował Polaka, który wtargnął samochodem na teren lotniska w Hanowerze


Niemiecki sąd wydał w niedzielę decyzję o aresztowaniu 21-letniego Polaka, który w sobotę wtargnął samochodem na teren lotniska w Hanowerze - podała niemiecka policja. Kierowca przebywa obecnie w areszcie śledczym. Motywy jego działania pozostają nieznane.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami