Poradniki  RSS
Borys: PPK to jedna z największych reform gospodarczych po roku 1989

#zrodlo
Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością jedna z największych reform gospodarczych po 1989 roku w Polsce - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że reforma ta dotyczy systemu emerytalnego i bezpieczeństwa finansowego Polaków.

Źródło: forsal.pl

Czerwińska o PPK: Mamy w Polsce systemowy mechanizm dodatkowego gromadzenia oszczędności na emeryturę

Podpisanie przez prezydenta ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych oznacza, że mamy w Polsce pierwszy, w pełni prywatny, w pełni dobrowolny, długoterminowy, systemowy mechanizm dodatkowego gromadzenia oszczędności na emeryturę - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Źródło: forsal.pl

Dlaczego w Polsce XXI w. nie mamy i na razie nie będziemy mieć renty dożywotniej?

#zrodlo
Dlaczego w Polsce XXI w. nie mamy i na razie nie będziemy mieć renty dożywotniej? W jednym z wywiadów Pawła Borysa usłyszałam, że głównie dlatego, że nikt jej obecnie nie oferuje. Panie prezesie: pracowniczych planów kapitałowych też nikt dotąd nie oferował… - pisze Joanna Tyrowicz.

Tagi: Renty
Źródło: forsal.pl

Nowy obowiązek podatkowy dla pracujących za granicą. PIT trzeba będzie rozliczyć w Polsce

#zrodlo
Już od stycznia 2019 r. Polacy, którzy wprawdzie zarabiają wyłącznie za granicą, ale mają w Polsce rodzinę, będą musieli rozliczać się także z naszym fiskusem. To oznacza dodatkowe obowiązki, ale wysokość płaconego podatku nie pójdzie w górę. To kolejny rozdział w walce z unikaniem podwójnego opodatkowania.

Źródło: www.money.pl

Połowa Polaków żyje na kredyt. Połowa z nich to pożyczki konsumpcyjne

Biuro Informacji Kredytowej odnotowało 15,36 mln osób aktywnych kredytowo na koniec czerwca 2018 r. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48,8 proc.) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było w czerwcu br. 28,34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608,26 mld zł. Wartość wszystkich spłacanych kredytów względem PKB wynosi 30,7 proc., podało BIK.

Źródło: forsal.pl

Życie na kredyt kusi Chińczyków

Chińczycy polubili życie na kredyt. W ubiegłym roku zobowiązania chińskich gospodarstw domowych osiągnęły rekordowy poziom 49,1 proc. PKB, a dane za pierwsze półrocze br. wskazują zadłużenie konsumentów dochodzące już do 51 proc. PKB.

Źródło: forsal.pl

Jak duże mieszkanie można kupić przy zdolności kredytowej modelowej rodziny?

#zrodlo
Wykorzystanie do cna zdolności kredytowej modelowej rodziny pozwala na zakup sporej nieruchomości. Problem w tym, że wymaga to wysokiego wkładu własnego, a ponadto naraża domowy budżet na problemy, gdy stopy procentowe pójdą w górę.

Źródło: forsal.pl

Samotni rodzice, aby dostać 500+, muszą mieć zasądzone alimenty

Samotni rodzice, aby dostać pieniądze na dzieci, muszą mieć zasądzone alimenty – także wtedy, gdy starają się o wsparcie nie na pierwszego potomka, tylko na kolejnego. Choć wymóg ten zdążył już zakwestionować sąd, Ministerstwo Rodziny go podtrzymuje. Właśnie przesłało do gmin ostre zalecenie, by bezwzględnie się go trzymały.

Źródło: forsal.pl

Jak będzie wyglądać nowy system emerytalny w Polsce? Kluza: "Osią powinno być zniesienie wieku emerytalnego"

Polska ma szansę na wdrożenie kompleksowego systemu emerytalnego, którego osią powinno być zniesienie wieku emerytalnego na rzecz elastycznej możliwości przejścia na emeryturę po zgromadzaniu składki, która daje prawo do przynajmniej emerytury minimalnej, uważa Stanisław Kluza, prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

Tagi: Emerytury
Źródło: forsal.pl

Trump wykiwał Amerykanów. Na podatkowej reformie zyskali tylko inwestorzy [OPINIA]

Trump powiedział Amerykanom, że powinni odczuwać wzrost majątków. Czy aby na pewno tak się stało? Jeśli nie inwestują mocno na giełdzie, to prawdopodobnie nie – pisze w opinii dla Bloomberga Stephen Gandel.

Źródło: forsal.pl

Prezent od pracodawcy. Skarbówka nie chce PIT

O interpretację przepisów wystąpiła firma, zajmująca się produkcją i obrotem środkami smarnymi. W tym roku obchodzi swoje 20-letnie i z tej okazji chce sprezentować pracownikom walizki z wygrawerowanym logo.

Źródło: www.money.pl

Polskie zarobki zrównają się ze średnią UE za 59 lat

Poziom średniego polskiego wynagrodzenia stale rośnie w ostatnich latach - tym samym odrabia duży dystans względem bogatszych krajów Unii Europejskiej, wynika z raportu Grant Thornton. Aby polskie zarobki zrównały się ze średnią UE, potrzeba jednak nadal aż 59 lat, szacuje firma.

Źródło: forsal.pl

Chodzisz po ruchomych schodach? Możesz mieć problem z odszkodowaniem za wypadek

Spór nie dotyczy tylko kultury użytkowników, lecz przede wszystkim rzutuje na odpowiedzialność odszkodowawczą za wypadki.

Tagi: Wypadki
Źródło: forsal.pl

Które fundusze miały największą stopę zwrotu?

We wrześniu najwyższą stopę zwrotu wypracowały fundusze akcji tureckich (+1,2 proc.), natomiast najniższą (-8,3 proc.) fundusze akcji azjatyckich bez Japonii - wynika z raportu Analiz Online.

Tagi: NATO, Azja
Źródło: forsal.pl

Split payment – wszystko, co musisz wiedzieć

#zrodlo
Mechanizm split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP), wprowadza sposób płatności za usługi i towary polegający na wpłacie kwoty netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwoty VAT na oddzielny rachunek VAT.

Źródło: www.money.pl

Dla 28 proc. Polaków oprocentowanie kredytów jest za wysokie. To rekordowo mało

Udział Polaków, uznających zbyt wysokie oprocentowanie kredytów i pożyczek za barierę dla zaciągania pożyczki w instytucji finansowej, osiągnął w I półroczu 2018 roku rekordowo niską wartość 28 proc. To o 4 pkt proc. mniej niż przed rokiem i o prawie 18 pkt proc. mniej niż w 2013 roku, wynika z raportu KPF i IRG SGH "Sytuacja na rynku consumer finance" za III kwartał 2018 r. Pomimo spadku istotności wysokości oprocentowania jako bariery w ocenie gospodarstw domowych pozostaje ona nadal najistotniejszą przeszkodą w dostępie do kredytów i pożyczek.

Źródło: forsal.pl

Kredyty nie rozgrzewają polskiej „mieszkaniówki”

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stopy procentowe NBP w 2019 r. i 2020 r. utrzymają się na obecnym, rekordowo niskim poziomie. Taka sytuacja będzie oznaczała przedłużenie warunków, które skłaniają do kredytowania mieszkań. Warto zwrócić uwagę, że obecnie na korzyść rynku kredytów mieszkaniowych działa również niskie bezrobocie oraz presja płacowa.

Źródło: forsal.pl

Na świecie jest coraz więcej superbogaczy - i są oni coraz bogatsi

#zrodlo
Na świecie jest coraz więcej miliarderów i są oni coraz bogatsi - pokazują opublikowane w piątek dane zestawione przez PwC (globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze) i wielki szwajcarski bank UBS.

Źródło: forsal.pl

Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać

Ponad połowa klientów banków, jeśli odkłada jakieś pieniądze, to tylko na czarną godzinę . Dwie trzecie robi to nieregularnie.

Źródło: forsal.pl

Trudno o bogactwo na kredyt

Tylko przez pół roku mogliśmy się cieszyć tym, że aktywa finansowe polskich gospodarstw domowych przekraczają 2 bln zł – w IV kwartale 2017 r. i w I kwartale 2018 r. W II kwartale br. znów spadły poniżej tej bariery – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Źródło: forsal.pl

Kredyty studenckie w USA to oszustwo na młodym pokoleniu. Potwierdza to nowe badanie

Absolwenci studiów w USA nie zarabiają wystarczająco dużo, żeby uzasadnić branie kredytu na studia. Może to się bardzo źle odbić na gospodarce.

Źródło: forsal.pl

Bankowość od Amazona? "Gdyby chciał, mógłby zostać potężną instytucją finansową"

Amazon tworzy ekosystem finansowy, który ma jak najbardziej przywiązać do niego klienta i napędzić sprzedaż na platformie. Czy jest w stanie zagrozić bankom?

Źródło: forsal.pl

Najbogatsi Rosjanie śmieją się z sankcji. Są największymi wygranymi tego roku

Przeciętni Rosjanie odczuwają skutki sankcji. Inflacja osłabia bowiem ich nabywcze zdolności. Jednak najbogatsi obywatele tego kraju mają za sobą finansowo wspaniały rok.

Źródło: forsal.pl

Tchórzewski: jeśli rachunki za energię wzrosną powyżej 5 proc., rząd zareaguje

W przypadku gdyby rachunek za energię elektryczną miał wzrosnąć powyżej 5 proc. w 2019 r., resort energii przedstawi projekt ustawy łagodzącej skutki społeczne polityki klimatycznej Unii Europejskiej - zapowiedział w rozmowie z PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W październiku nieznacznie spada Wskaźnik Dobrobytu

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w październiku spadł o 0,6 pkt. proc. względem września - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Źródło: forsal.pl

Druga strona kredytowego medalu, czyli czego nie mówią frankowicze [OPINIA]

Kredyty frankowe, ze względu na niski i stabilny w początkach lat dwutysięcznych kurs franka szwajcarskiego oraz atrakcyjne oprocentowanie stawką referencyjną libor, stanowiły interesującą alternatywę dla relatywnie droższych w tamtym okresie kredytów w polskich złotych. Fakt ten zdaje się pomijany przez część frankowiczów, domagających się rewizji ich umów z bankami - piszą Konrad Orlik i Szymon Suchcicki.

Źródło: forsal.pl

Będą rekompensaty za podwyżki prądu? Minister szykuje ustawę

Resort energii przygotował założenia projektu ustawy, która ma rekompensować gospodarstwom domowym koszty energii elektrycznej - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Źródło: forsal.pl

Dług spadkowy będzie kosztem uzyskania przychodu

Kto spłaci zobowiązania spadkodawcy pieniędzmi ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, ten zapłaci mniej podatku dochodowego.

Tagi: Podatki
Źródło: forsal.pl

Tanie loty, czyli gdzie i jak szukamy tanich biletów lotniczych?

Koszt podróży samolotem wcale nie musi być wysoki – trzeba tylko wiedzieć, gdzie, jak i kiedy szukać niedrogich biletów lotniczych. A sposobów jest wiele, dlatego przedstawiamy najważniejsze z nich.

Źródło: www.money.pl

KNF: Średnia stopa zwrotu OFE za ostatnie 3 lata wyniosła 18,82 proc.

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za okres od 30 września 2015 r. do 28 września 2018 r. wyniosła 18,826 proc., podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Źródło: forsal.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami