Poradniki  RSS
Rekordowa sprzedaż obligacji skarbowych. Rząd pożycza pieniądze najniższym kosztem

Już po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku rząd sprzedał obligacje na kwotę większą niż w całym ubiegłym roku. I to o cały miliard. Choć do zarobienia jest nawet 3 proc., Polacy wybierają papiery o połowę mniej atrakcyjne. Korzysta na tym głównie budżet państwa.

Źródło: www.money.pl

Wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą. Uważaj na prowizje, opłaty i przewalutowanie

#zrodlo
Polacy coraz częściej korzystają z kart za granicą. W 2018 r. do końca września wydali nimi aż 9 mld zł, a z zagranicznych bankomatów wypłacili 5 mld zł. To odpowiednio o 20 proc. i 16 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Expander ostrzega jednak, że skorzystanie z zagranicznego bankomatu może narazić nas na niespodziewane koszty, a czasami nawet sprowadzić poważne problemy.

Źródło: forsal.pl

Klienci DNB Banku dostaną zwrot pieniędzy za wyższą marżę i opłaty. UOKiK wydał decyzję

Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), klienci DNB Banku otrzymają zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto, podał Urząd. Wcześniej do UOKiK docierały skargi na to, że DNB podwyższa marżę objętych promocją kredytów hipotecznych i opłaty za konto w pakiecie Personale.

Tagi: Banki, UOKiK
Źródło: forsal.pl

Przeterminowane długi polskich seniorów to ponad 7,8 mld zł

Choroby, spłata rat kredytów i oczekująca pomocy rodzina to główne powody kłopotów finansowych seniorów, wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Źródło: forsal.pl

Ponad 3/4 Polaków deklaruje, że raz w życiu wzięło kredyt. Na co najcześciej pożyczamy?

Ponad 3/4 Polaków w wieku 18-64 lat deklaruje, że przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę; najczęściej zadłużamy się na sprzęt AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu - wynika z raportu KRD „Dlaczego Polacy się zadłużają".

Źródło: forsal.pl

Najwyższe emerytury i renty w Polsce. Rekordziści pobierają ponad 20 tys. zł

Bajecznie wysoka emerytura lub renta - to marzenie każdego seniora w Polsce. Choć większość seniorów musi sobie radzić co miesiąc za niewielkie pieniądze, to mamy w kraju garść wyjątków. Rekordziści co miesiąc od Zakładu otrzymują po blisko 20 tys. zł. Tajemnica wysokiego świadczenia? To matematyka.

Źródło: www.money.pl

Ile kosztują nas ogłoszenia w serwisach ogłoszeniowych? Porównujemy TOP 3 serwisy ogłoszeniowe

Ile w praktyce zapłacimy za wystawienie swojej oferty w serwisie ogłoszeniowym? Porównujemy 3 popularne serwisy ogłoszeniowe: olx.pl, sprzedajemy.pl i gratka.pl.

Źródło: www.money.pl

To komputer rozstrzygnie, kto jest wiarygodny dla banku

Czy klienci powinni mieć prawo do poznania przyczyn odmowy kredytu? Rząd uważa, że tylko wtedy, gdy decyzja jest podejmowana w sposób automatyczny, posłowie chcą poprawek.

Źródło: forsal.pl

podatnika 2019. Do kiedy rozliczyć PIT?

Chcesz wypełnić zeznanie roczne, ale nie wiesz, do kiedy złożyć deklarację i jaki druk wybrać? Zapoznaj się z datami składania najpopularniejszych formularzy PIT.

Tagi: Podatki
Źródło: www.money.pl

PIT 2018: Co zrobić, jak nie zdążyliśmy?

#zrodlo
Spóźnione złożenie deklaracji PIT może przynieść podatnikowi przykre konsekwencji w postaci utraty przywilejów, a czasem nawet kar pieniężnych. Aby ich uniknąć, należy wystosować tzw. czynny żal.

Źródło: www.money.pl

Gospodarstwo domowe w Polsce ma dziś do wydania o 1/3 więcej niż trzy lata temu

#zrodlo
Przeciętne polskie gospodarstwo domowe ma dziś do wydania ok. jedna trzecią więcej niż trzy lata temu, a prawie 70 proc. Polaków ma jakieś oszczędności - wynika z szacunków Open Finance.

Źródło: forsal.pl

Dobre wieści dla kierowców. Analitycy spodziewają się spadków cen paliw

#zrodlo
Ceny paliw na stacjach benzynowych powinny w przyszłym tygodniu spadać - prognozują analitycy. Według nich, po spadkach w mijającym tygodniu jest jeszcze przestrzeń na dalsze obniżki, nawet mimo wejścia opłaty emisyjnej.

Źródło: forsal.pl

Zerowy zwrot podatku z PIT. Czy może się tak zdarzyć?

Zerowy zwrot podatku to sytuacja rzadka, ale możliwa. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy kwota należności podatnika wobec urzędu skarbowego niwelowana jest przez przysługujące mu ulgi i odliczenia.

Tagi: Ulgi
Źródło: www.money.pl

Skończy się emerycki najazd na Hiszpanię?

W kontekście Brexitu, media wspominają o dużej liczbie Brytyjczyków, którzy na emeryturę przeprowadzili się do słonecznej Hiszpanii. Takie osoby dość często obawiają się, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowoduje utrudnienia dotyczące np. prawa pobytu. Podobnych obaw nie mają starsi obywatele innych krajów UE, którzy również masowo przenieśli się na Półwysep Iberyjski.

Źródło: forsal.pl

Skąd wziąć swój PIT z poprzedniego roku?

Formularz PIT z poprzedniego roku okaże się niezbędny, jeśli podatnik chce skorzystać z elektronicznego systemu rozliczeń. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy dostępu do zeszłorocznego PIT-u, możliwe jest uzyskanie kopii w urzędzie skarbowym.

Tagi: Podatki
Źródło: www.money.pl

ZBP: 46 proc. Polaków spędzi Sylwestra w domu. Co czwarty chce wydać na niego nie więcej niż 200 zł

#zrodlo
Ok. 46 proc. Polaków planuje spędzić tegorocznego Sylwestra u siebie w domu, a 24 proc. u rodziny lub przyjaciół - wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich. Jak dodano, prawie co czwarty Polak nie przeznaczy na niego więcej niż 100 zł, a 5 proc. planuje wydać powyżej 500 zł.

Źródło: forsal.pl

Nadpłata PIT. Nie każda trafi do Twojej kieszeni

Nadpłata PIT wynika z wpłacenia zbyt wysokich lub nienależnych fiskusowi zaliczek na poczet podatku dochodowego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podatnik zwrotu nie otrzyma.

Źródło: www.money.pl

Chińskie rodziny są już bardziej zadłużone niż polskie

Pod koniec każdego roku mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem konsumpcji. Wiele zakupów konsumpcyjnych jest finansowanych kredytem, co zwiększa ogólną wartość zadłużenia gospodarstw domowych. W przypadku Polski, takie konsumpcyjne długi nie są jeszcze bardzo poważnym problemem. Warto dowiedzieć się, które kraje pod względem poziomu zadłużenia gospodarstw domowych notują wyższe wyniki aniżeli Polska. To ciekawa kwestia, ponieważ znacznie częściej bywa podawane zadłużenie sektora publicznego.

Źródło: forsal.pl

Czy zawsze opłaca się rozliczyć PIT razem z małżonkiem?

Rozliczenie wspólne PIT to jeden z przywilejów, z których mogą korzystać polscy podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych. Zazwyczaj wybór tej opcji przynosi małżonkom korzyści. Są jednak wyjątki.

Źródło: www.money.pl

To nie był dobry rok dla giełdowych miliarderów

Lista inwestorów z akcjami wartymi ponad 1 mld zł skurczyła się z 22 do 15. Majątki połowy z nich zmalały, ale lider rankingu "PB" trzyma się mocno - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Zdaniem gazety rok 2018 nie był dobry dla giełdowych miliarderów.

Źródło: forsal.pl

1172 zł za rodzinną Wigilię. Na co w tym roku Polacy wydali pieniądze?

#zrodlo
W 2018 roku Polacy wydali na prezenty o prawie 14 proc. więcej niż przed rokiem. Pod choinką najczęściej znajdziemy kosmetyki i upominki służące w domu i ogrodzie, a nie deklarowane przez Polaków książki. Tym razem trochę mniej wydamy za to na produkty potrzebne do przyrządzenia świątecznej wieczerzy – wynika z badania przeprowadzonego przez Open Finance na podstawie faktycznych wydatków Polaków.

Źródło: forsal.pl

Pożyczki gotówkowe - na co uważać, czym się różnią od kredytów gotówkowych?

Pożyczki gotówkowe są niezwykle popularnym produktem finansowym, po który chętnie sięgają osoby potrzebujące nagle dużej ilości gotówki. Firmy oferujące tego typu wsparcie finansowe często stosują zamiennie terminy pożyczka i kredyt, co niestety niektórych wprowadza w błąd.

Mamy 25 tys. milionerów. To głównie przedsiębiorcy na podatku liniowym

Mamy już ponad 25 tys. milionerów. To głównie ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą

Źródło: forsal.pl

Pochwała nieporadności. W tym kraju zaradność nie jest w cenie

Zamiast ustawić się w kolejce po socjal, chcieli pokazać, że potrafią zadbać o rodzinę. Znaleźli lepszą pracę, przekroczyli magiczne progi o kilka złotych i stracili prawo do zasiłków. Zostali sami z przekonaniem, że w tym kraju zaradność nie jest w cenie

Źródło: forsal.pl

Kiedy w 2019 roku przypadnie dzień wolności podatkowej?

Niewykluczone, że w przyszłym roku "Dzień wolności podatkowej" będzie wcześniej niż w tym roku - oceniają pytani przez PAP eksperci. Gdy ten dzień wypada wcześniej, wyższe stają się nasze dochody rozporządzalne - podkreślają ekonomiści.

Źródło: forsal.pl

Pożyczkodawcy przenoszą się do internetu. Coraz łatwiej wziąć kredyt online

Aktywność firm z sektora consumer finance wyraźnie przenosi się do internetu. Nawet instytucje, które w swojej działalności dotychczas opierały się na tradycyjnych kanałach sprzedaży, zaczęły korzystać z rozwiązań on-line. Cyfrowe innowacje sprawiają, że proces ubiegania się o kredyt lub pożyczkę staje się prostszy i wygodniejszy.

Tagi: Internet
Źródło: forsal.pl

Sztuczne wydłużanie okresu kredytowania i poręczenia. Jak firmy pożyczkowe omijają ustawę antylichwiarską

Część pożyczkodawców usiłuje omijać przepisy ustawy antylichwiarskiej zawyżając prowizje i opłaty przygotowawcze lub wprowadzając koszt tzw. poręczyciela – wynika z najnowszego raportu Rzecznika Finansowego ”Kredyty konsumenckie. Bieżące problemy”.

Tagi: Kredyty
Źródło: forsal.pl

Od marca podwyżka emerytur i rent. Zobacz, o ile wzrosną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Źródło: forsal.pl

Posadzki żywiczne - europejski standard w polskim przemyśle

#zrodlo
Posadzki żywiczne, które dzięki swoim właściwościom, są trwałym i wbrew pozorom uniwersalnym rozwiązaniem. Co trzeba wiedzieć o posadzkach żywicznych?

Tagi: Wiedeń
Źródło: www.money.pl

Rzecznik Finansowy alarmuje: Coraz więcej włamań na internetowe konta bankowe

Do Rzecznika Finansowego trafia coraz więcej wniosków związanych z tzw. nieautoryzowanymi transakcjami – alarmuje Marcin Jaworski z Biura tej instytucji. Chodzi o przypadki włamań na internetowe konta bankowe, w których łupem złodziei stają się zgromadzone na nich środki.

Źródło: forsal.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami