Nauka  RSS
Najbardziej optymistyczna opowieść współczesnego świata, którą jednak mało kto zna


Jeżeli dorastaliście na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, to jest dobra szansa, że dzieciństwo upłynęło wam pod znakiem Teleranka, Alfa, Świata według Bundych i dziury ozonowej. Jak chodzi o tę ostatnią to – tak to pamiętam – mówiono o niej wszędzie bardzo dużo, ale nikt tak naprawdę nie wiedział, o co chodzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze sygnały radiowe z kosmosu. Czy jesteśmy sami we wszechświecie?


Kanadyjscy badacze przestrzeni kosmicznej odebrali tajemniczy sygnał z nieznanego miejsca w kosmosie. To jeden z niewielu tzw. "błysków radiowych" wykrytych do tej pory.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badają asteroidę, która może zagrozić Ziemi


Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w pobliże asteroidy Bennu, która - według obliczeń - może uderzyć w Ziemię za ok. 160 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Raport: media społecznościowe głównym źródłem informacji dla Polaków

#zrodlo
Najważniejszych źródłem informacji dla Polaków w wieku w wieku 15 - 64 lat są media społecznościowe. Korzysta z nich codziennie 72 proc. z nich. Dla blisko połowy internet jest główną częścią życia – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odszyfrowano napis na sygnecie Piłata


Wreszcie udało się odszyfrować napis na sygnecie znalezionym 50 lat temu w ruinach Herodium - informują izraelskie portale. Wskazuje on, że sygnet należał do rzymskiego namiestnika Judei Poncjusza Piłata, który Chrystusa skazał na krzyż.

Tagi: Izrael
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Amerykańscy naukowcy znaleźli skuteczną metodę leczenia choroby Alzheimera?


Naukowcy z Uniwersytetu stanowego w Wirginii odkryli mechanizm starzenia się mózgu, który powoduje występowanie choroby Alzheimera – donosi agencja Xinhua. Swoje badania amerykańscy badacze opublikowali w czasopiśmie "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowa metoda walki z nowotworem? Obiecujące wyniki badań


Izraelscy naukowcy odkryli, że wyciszenie genu p53 – bardzo istotnego w powstawaniu nowotworów – może zatrzymać rozprzestrzenianie się guza – informuje agencja Xinhua. Badania opublikował Naukowy Instytut Weizmanna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda InSight z polskim osprzętem wylądowała na Marsie


Sonda InSight wylądowała na Marsie. Lądowanie odbyło się bez komplikacji i wywołało euforię w sztabie misji. - Kiedy usłyszeliśmy, że spadochron się otworzył, odetchnęliśmy i słuchając odliczania do lądowania byliśmy już spokojniejsi – opisuje Tom Hoffman dyrektor projektu NASA. Jak sam przyznaje, dopóki to nie nastąpiło, jego serce "przestało bić na siedem minut".

Tagi: Sondaże
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy i medycyna w walce o niepodległość


Polacy walczyli o niepodległość kraju w czasie licznych powstań i wojen. Gdyby nie lekarze, ofiar wojennych byłoby znacznie więcej. Paradoksalnie, wojny służą rozwojowi medycyny. Z wyjątkiem eksperymentów nazistowskich „lekarzy” podczas II wojny światowej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Nature": ludzkość ma wpływ na sezonowe zmiany klimatu


Analiza danych satelitarnych, zbieranych przez cztery dekady, dowiodła, w jaki sposób ludzkość wpływa na sezonową zmianę klimatu – informują naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory. Ich pracę opublikowało prestiżowe czasopismo naukowe "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gazy cieplarnianie w natarciu. Nowy rekord


Stężenie szkodliwych gazów cieplarnianych w atmosferze jest tak wysokie jak jeszcze nigdy – wynika z badań Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). "Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić odwrócenie tego trendu przyczyniającego się do ocieplenia klimatu, podnoszenia poziomu mórz i zakwaszania oceanów" – czytamy w opublikowanym w czwartek dorocznym biuletynie WMO.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zagrożone zabytki na Arktyce. Powodem topnienie lodowców


Globalne ocieplenie zagraża istnieniu zabytków, które wyłaniają się spod lodu na Arktyce. Jak czytamy na stronach "Rzeczpospolitej" chodzi tysiące stanowisk, a ocieplenie rośnie w szybszym tempie niż wcześniej przypuszczano.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kawa czy herbata? Decydują geny?

#zrodlo
Za wrażliwość na smak kofeiny lub innych gorzkich substancji chemicznych może odpowiadać zróżnicowanie genetyczne - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy rozważają nową definicję kilograma


Od ponad stu lat fizycznym odnośnikiem do masy równej kilogramowi jest wzorzec z Międzynarodowego Biura Mia i Wag w Sevres pod Paryżem. Niewykluczone jednak, że naukowcy w najbliższy piątek zdecydują się zmienić definicję kilograma i oprzeć ją o stałą Plancka – donosi CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy ostrzegają: pakowane sałaty z bakteriami fekalnymi


Wszystkie opakowania sałat zakupione do badań w supermarketach zawierały bakterie kałowe i bakterie odporne na antybiotyki.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ziemia płonie od upałów. W wielu miejscach padły rekordy ciepła


W ciągu ostatnich kilkunastu dni w wielu miejscach na półkuli północnej odnotowano najwyższe temperatury w historii. Naukowcy alarmują i szukają przyczyn takiego stanu rzeczy - informuje "The Washington Post".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomowie sfotografowali niedawno narodzoną planetę


Dzięki teleskopowi VLT astronomom udało się uzyskać zdjęcie młodej planety, która niedawno uformowała się w dysku otaczającym gwiazdę odległą od nas o około 370 lat świetlnych. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

ONZ: znika dziura ozonowa


Do 2060 roku powinny zniknąć nawet największe, polarne przerzedzenia warstwy ozonowej – wynika z raportu ONZ. Zdaniem ekspertów to efekt skutecznej międzynarodowej współpracy.

Tagi: ONZ
Źródło: wiadomosci.onet.pl

WWF Polska apeluje: nie demonizujmy wilka


Jednym z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych wydarzeń regionalnych ostatnich dni w Polsce był atak zwierzęcia na dwójkę dzieci w Bieszczadach. Badania genetyczne wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego potwierdziły, że sprawcą zdarzenia był wilk. - To zachowanie było zupełnie nietypowe dla tego gatunku – mówi w rozmowie z Onetem Piotr Chmielewski z WWF Polska.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Duży meteoryt wpadł do oceanu. Trwa akcja poszukiwawcza

#zrodlo
Od kilku miesięcy naukowcy próbują odnaleźć meteoryt, który 7 marca tego roku wpadł do oceanu niedaleko wybrzeży USA. Obiekt był wielkości wózka golfowego - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niezwykłe odkrycie sondy Cassini. Na księżycu Saturna może istnieć życie?


Sonda Cassini znalazła skomplikowane związki organiczne w wodzie pochodzącej z powierzchni księżyca Saturna – Enceladusa. Warunki panujące pod powierzchnią satelity sprzyjają powstawaniu życia – ogłaszają naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wiele zaburzeń psychicznych ma związek z tymi samymi genami


Trzy różne zaburzenia psychiczne: anoreksja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i schizofrenia związane są z tymi samymi genami - informuje "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomowie przetestowali teorię Alberta Einsteina poza Drogą Mleczną


Pierwszy raz w historii naukowcy sprawdzili Ogólną Teorię Względności sformułowaną przez Alberta Einsteina poza Drogą Mleczną. Użyli do tego teleskopu VLT w Obserwatorium Paranal w Chile oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Po raz kolejny okazało się, że Einstein miał rację.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przełomowe odkrycie dot. mniszka lekarskiego. Pomoże w budowie dronów?


Fizycy ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego nasion mniszka lekarskiego, który popularnie nazywany jest dmuchawcem. Okazuje się, że roślina wykorzystuje nieznany dotychczas sposób generowania siły nośnej. Odkrycie może pomóc w budowie małych dronów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy wytypowali lokalizację bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat


Lokalizację jednej z najważniejszych bitew starożytności - wielkiej bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat - wytypowali polscy naukowcy na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu, w okolicy Tell Gomel. Uczeni zakończyli pierwszy sezon poszukiwań precyzyjnego miejsca wielkiej bitwy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Burza pyłowa na Marsie ciekawi naukowców


Na Marsie trwa wielka burza pyłowa. To z jednej strony problem dla bieżącego funkcjonowania łazików badających powierzchnię planety, ale z drugiej naukowcy mają nadzieję na zbadanie przebiegu takiej wielkoskalowej burzy pyłowej – informuje NASA.

Tagi: Burze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na Marsie jest więcej lodu? Nowa mapa planety


Na północnej półkuli Marsa lodu może być więcej, niż dotąd sądzono - pokazuje pierwsza szczegółowa mapa form ukształtowania terenu Czerwonej Planety, przygotowana m.in. przez Polkę dr Annę Łosiak. Łatwo dostępny lód może ułatwić kolonizację Marsa i badania samej planety.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy zobaczyli, jak czarna dziura pożera ogromną gwiazdę


Ten wybuch naukowcy mogli zobaczyć po raz pierwszy w życiu. Badaczom udało się odkryć supermasywną czarną dziurę, która pożera gwiazdę. Nie ma się czego obawiać, bo choć gigantyczna czarna dziura jest 20 mln razy cięższa od Słońca, to wszystko odbyło się 150 mln lat świetlnych od naszej planety.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ludzkość zmierza do punktu zwrotnego? Przed nami kluczowe decyzje

#zrodlo
"Kilka najbliższych lat będzie najważniejszych w historii ludzkiej bytności na Ziemi. Los świata decyduje się teraz" - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".

Tagi: Historia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: nowa data wybuchu Wezuwiusza


Do katastrofalnego w skutkach wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery doszło nie w sierpniu, jak dotąd najczęściej sądzono, ale w październiku - ogłosili włoscy naukowcy. Wskazującą na to inskrypcje znaleźli na terenie wykopalisk w Pompejach.

Tagi: Pompeje
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Gigant na okładce

Na okładce ostatniego magazynu „Science” – jednego z najbardziej prestiżowych periodyków na świecie – znalazł się gigant z Polski: ssakokształtny gad Lisowicia bojani.

Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami