Nauka  RSS
Rekord świata w szukaniu dziur w całym

#zrodlo
Superporowaty materiał DUT-60 uzyskali naukowcy z Technische Universitat w Dreźnie – informuje strona internetowa uczelni. Porowatość ma kluczowe znaczenie w przypadku materiałów stosowanych w systemach magazynowania energii, technologiach związanych z ochroną środowiska lub katalizatorów.

Tagi: Internet
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto najstarsze szczątki człowieka w Polsce; mają ponad 100 tys. lat


Najstarsze szczątki człowieka na terenie Polski mają ponad 100 tys. lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, które zostały przetrawione przez dużego ptaka. Szczątki znaleziono w Jaskini Ciemnej (woj. małopolskie).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Praludzie wykorzystywali dzieci do pracy?


Archeolodzy coraz częściej zajmują się analizą wykorzystywania dzieci w pracy przez naszych praprzodków - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcom udało się przenieść wspomnienie


Czy jeden ślimak może pamiętać i reagować na to, co przydarzyło się drugiemu? Jak najbardziej. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) zdołali przenieść wspomnienie. Wykorzystali do tego kwas rybonukleinowy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jean-Pierre Lasota: Rozpoczęła się nowa era astronomii. To rewolucja porównywalna do powstania teleskopu Galileusza


Nie przeraża mnie, gdy ktoś mówi, że nie wierzy w Big Bang. Ale niech szczepi swoje dziecko – mówi w rozmowie z Onetem profesor Jean-Pierre Lasota. Z wybitnym fizykiem porozmawialiśmy przed wykładem "Przypadki chodzą po fizykach", który wygłosił w ramach trwającego w Krakowie festiwalu Copernicus.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mięso z bioreaktora? Naukowcy już nad tym pracują


Za kilka lat może czekać nas rewolucja w jedzeniu mięsa. Naukowcy pracują nad sposobami, które pozwolą wytwarzać je w bioreaktorach. Tym samym słowo "ubój" przejdzie do historii języka.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś

#zrodlo
W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.

Tagi: Bałtyk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Po witaminie B6 lepiej zapamiętujemy sny


Suplementacja witaminą B6 (pirodyksyną) poprawia u człowieka zdolność do zapamiętywania snów – wynika z badania opublikowanego na łamach "Perceptual and Motor Skills".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwugłowa sarna znaleziona w USA. Pierwszy taki przypadek zanotowany przez naukę


Amerykański grzybiarz znalazł dwugłowe niemowlę sarny w lesie w stanie Minnesota - podaje "The Independent". Koźlęta prawdopodobnie urodziły się martwe. Jest to przypadek do tej pory nieznany naukowcom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przyrodnik: płazy masowo wymierają


Na całym świecie masowo wymierają płazy. Dzieje się to na naszych oczach - alarmuje przyrodnik Tomasz Figarski. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska. Dlatego można zakładać, że tam, gdzie płazy występują - zanieczyszczenia są niewielkie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: sekretna komnata w grobowcu Tutanchamona nie istnieje


Egipscy i włoscy naukowcy zakończyli poszukiwania sekretnej komnaty w grobowcu faraona Tutanchamona, dochodząc do wniosku, że ona nie istnieje – informuje BBC. Wcześniej poszukiwania uznawano za formalność – badacze byli przekonani o jej istnieniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mitoq - preparat, który odmładza krew


To odkrycie może być prawdziwą rewolucją, która o kilkanaście procent zmniejszy liczbę chorych na serce - oceniają naukowcy. Chodzi o substancję o nazwie mitoq, która odmładza krew. Może ona odwrócić proces starzenia komórek krwi. Dzięki temu poprawia się kondycja całego układu krążenia. Nad ulepszoną chemicznie wersją preparatu pracują naukowcy z Kolorado. Mitoq naprawia szkody wyrządzone w krwi przez wolne rodniki. Badania przeprowadzone na osobach w wieku 6-79 lat potwierdziły, że po podaniu im substancji ich naczynia krwionośne poszerzyły się o 42 proc. Wyglądały tak, jak u osób 15-20 lat młodszych. Badania dają nadzieję milionom chorych na serce na całym świecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polski wkład w misję NASA. Mechanizm firmy Astronika poleci na Marsa


Zbudowany przez Astronikę mechanizm do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, zwany potocznie "Kretem", jest jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni Czerwonej Planety w ramach misji NASA startującej jutro około godziny 13:00 czasu polskiego.

Tagi: Kreta, Kreml
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowa postać DNA wykryta w ludzkich komórkach


Australijscy naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali w ludzkich komórkach strukturę DNA zwaną i-motif – informuje pismo "Nature Chemistry".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polscy geolodzy wyjaśnili przyczynę jednego z wielkich wymierań


Wielkie wylewy law z wulkanów były przyczyną jednego z tzw. wielkich wymierań, z okresu dewonu – wykazali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: ostatnie trzęsienie ziemi w Korei wywołał człowiek


Wtłoczenie olbrzymiej ilości wody pod powierzchnię ziemi najprawdopodobniej było przyczyną listopadowego trzęsienia ziemi w Korei Południowej – informują naukowcy cytowani przez "Science". Do najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi w kraju doszło 15 listopada w pobliżu elektrowni geotermalnej w Pohang.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

USA: orbitalny teleskop TESS wystartował z Florydy


Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała wczoraj rakieta Falcon 9, która na zamówienie agencji NASA umieści na orbicie sięgającej Księżyca teleskop TESS. Przeznaczony on jest do poszukiwania krążących wokół gwiazd planet przypominających Ziemię.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Pirenejach odkryto zwierzę sprzed 42 mln lat. To nieznany gatunek syreny morskiej


Hiszpańsko-portugalski zespół paleontologów odkrył nieznany dotąd gatunek syreny morskiej. Zwierzę zamieszkiwało obszar dzisiejszych Pirenejów przed 42 mln lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy przez przypadek stworzyli enzym, który "je" plastikowe butelki


Odkrycie, do jakiego doszło na jednym z japońskich wysypisk, miało miejsce przez przypadek. Okazuje się jednak, że może mieć niebagatelne znaczenie w rozwiązaniu globalnego kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy z Olsztyna wskazali gen odpowiedzialny za bliznowe gojenie ran


Pionierskie badania, prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych. To odkrycie może m.in. pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

USA: tajemnicza ewakuacja obserwatorium astronomicznego Sunspot


Niewielkie obserwatorium astronomiczne w Sunspot w Nowym Meksyku z nieznanych powodów zostało ewakuowane ponad tydzień temu. Tajemniczy rozkaz opuszczenia placówki znajdującej się na terenie stanu kojarzonego z incydentem w Roswell i tajnymi testami militarnymi wywołał lawinę spekulacji - pisze amerykański dziennik "Washington Post".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy chcą sprowadzić deszcz nad Saharę


Czy nad Saharą może spaść deszcz? Pozytywną odpowiedź na to pytanie dają naukowcy z amerykańskich uniwersytetów w Illinois i Maryland. Ich zdaniem ogromne farmy wiatrowe i panele słoneczne mają stymulować wzrost roślin - poinformował serwis cnet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Komputer przewidział przebudzenie siedmiu pacjentów w śpiączce. Lekarze nie dawali im szans


Stworzony w Pekinie system sztucznej inteligencji jest w stanie śledzić aktywność mózgu, której nie dostrzega ludzkie oko. Maszyna przepowiedziała wybudzenie ze śpiączki co najmniej siedmiu pacjentów, którym lekarze nie dawali wcześniej szans na powrót do zdrowia. O sprawie pisze "South China Morning Post".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ostrożnie z dietą: to może być groźne dla zdrowia


Naukowcy alarmują, że usuwanie z naszego menu produktów bogatych w węglowodany może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 50 proc. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkrycie CERN: Bozon Higgsa rozpada się do kwarku b


Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zaobserwowali zjawisko rozpadu bozonu Higgsa na kwarki b, czyli kwarki niskie. Zjawisko to zgodne jest z hipotezą mówiącą o tym, że pole kwantowe bozonu Higgsa nadaje masę kwarkom b.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przełom w dziedzinie regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego


Neurobiolodzy z Uniwersytetu Harvarda, UCLA i Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii przeprowadzili badania, w których zastosowali nowatorskie połączenie trzech metod leczenia urazów kręgosłupa. Wyniki okazały się niezwykle obiecujące - informuje Medical Express.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Inżynierowie poszukują w naturze inspiracji dla innowacji technologicznych

#zrodlo
Inżynierowie coraz częściej poszukują inspiracji dla innowacji technologicznych w naturze, a zwłaszcza w świecie zwierząt - donosi serwis Tech Crunch. Chodzi tu szczególnie o dziedzinę robotyki, w której twórcy maszyn inspirują się ruchem zwierząt.

Tagi: Roboty
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odkryli nowy mikronarząd w organizmie człowieka

#zrodlo
Naukowcy z australijskiego Garvan Institute of Medical Research odkryli, że na powierzchni węzłów chłonnych znajduje się mikronarząd, który odgrywa bardzo istotną rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Badania potwierdzające swoje wielkie odkrycie opublikowali na łamach czasopisma "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Michał Lew-Starowicz: zwrócenie się ku jednej formie przyjemności jest niebezpieczne


- Przykłady znanych ludzi i celebrytów pokazują też, że za romanse przychodzi czasem słono zapłacić. Statystyki pokazują jednak, że znaczny procent i mężczyzn i kobiet doświadcza relacji pozamałżeńskich – mówi Onetowi Michał Lew-Starowicz, seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta. Z ekspertem rozmawiamy po lekturze książki Paula Blooma "Przyjemność".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy istnieje życie poza Układem Słonecznym? Intrygujące odkrycie naukowców z Cambridge


Poszukiwania pozaziemskich form życia od lat rozpalają wyobraźnie naukowców i pasjonatów astronomii. Badacze z Uniwersytetu w Cambridge uważają, że poza Układem Słonecznym istnieją planety podobne do Ziemi, więc może znajdować się tam życie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Jak zmieni się klimat w Polsce?

#zrodlo
W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie - oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, mówiąc o klimatycznych konsekwencjach globalnego ocieplenia.

Tagi: Śnieg
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami