Kielce  RSS
W Jędrzejowie uczczono pamięć uczestników Powstania Styczniowego


W Jędrzejowie uczczono pamięć uczestników Powstania Styczniowego. Burmistrz Marcin Piszczek oraz Marek Godlewski, regionalista i pracownik Straży Miejskiej zapalili znicze na grobach, w których spoczywa około 40 powstańców biorących czynny udział w walkach w latach 1863-1864.

Źródło: www.radio.kielce.pl

W Zawichoście pamiętają o powstańcach


W Zawichoście odbyły się uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku powstańcy na czele z burmistrzem Zawichostu, Leonem Wilskim bez wystrzału rozbroili i wzięli do niewoli stacjonujący w mieście rosyjski oddział. Aresztowali naczelnika straży granicznej i naczelnika urzędu celnego.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Rekordowy rok dla Parku Etnograficznego w Tokarni


Ponad 118 tysięcy osób odwiedziło w ubiegłym roku Park Etnograficzny w Tokarni. Rok 2018 był rekordowy dla tej instytucji także pod względem liczby zorganizowanych imprez o charakterze etnograficznym. Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej nie tylko podsumował miniony czas, ale przedstawił też plany na kolejnych 12 miesięcy.

Źródło: www.radio.kielce.pl

TAK MINĄŁ DZIEŃ – WTOREK [22 STYCZNIA]


Zakończenie awarii sieci ciepłowniczej na osiedlu Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze oraz kontrola Urzędu Miejskiego w Sandomierzu – to najważniejsze wydarzenia wtorku, 22 stycznia.

Źródło: www.radio.kielce.pl

KCK czy WDK? Gdzie tymczasowo przeniesie się teatr Żeromskiego?


Siedzibę Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach czeka gruntowny remont. Gdzie na ten czas zostanie przeniesiona scena? Tego jeszcze nie wiadomo. W tej sprawie toczą się gorące dyskusje. Rozważane są dwie lokalizacje: Kieleckie Centrum Kultury i Wojewódzki Dom Kultury. W środę kolejne spotkanie w tej sprawie.

Tagi: Kielce
Źródło: www.radio.kielce.pl

Pracodawcy i szkoły zawodowe będą kusić młodych ludzi

#zrodlo
Kolejny pomysł na wypromowanie szkolnictwa zawodowego ma Ministerstwo Edukacji Narodowej. W całej Polsce odbędą się konferencje z udziałem uczniów, szkół oraz pracodawców. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty na konferencję ma przyjechać minister Anna Zalewska lub zastępujący ją przedstawiciel władz resortu.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Awaria wodociągu na kieleckim osiedlu błyskawicznie usunięta


Po kilku godzinach udało się usunąć awarię wodociągu na osiedlu Słoneczne Wzgórze w Kielcach. Kilkanaście bloków nie miało przez pewien czas dostępu do wody. Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich poinformował, że doszło do uszkodzenia wodociągu w trakcie prac ziemnych. W konsekwencji konieczne było odcięcie wody między innymi w blokach nr 4, 6, 7, 8, 10, 10a, 11, 51, 53 i 55.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Pokolenie M: ze Stąporkowa prosto do Hollywood


Ze Stąporkowa prosto do ... Hollywood. Krótkometrażowy film fabularny „Credo” wkrótce zostanie wyświetlony podczas gali finałowej Independent Short Film Festival Screening&Awards.

Tagi: Filmy
Źródło: www.radio.kielce.pl

Nie będzie przenosin szkoły w Starachowicach


Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Kielce, prezydent Starachowic nie przeniesie Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 do budynku po Gimnazjum nr 3. Uczniowie mieliby tam znacznie lepsze warunki lokalowe, jednak przeciw takiemu rozwiązaniu protestowali rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, która mieści się w sąsiednim budynku. Jak twierdzili, nie chcą by dzieci chodziły praktycznie do tej samej szkoły, co starsza młodzież. Boją się też ciasnoty.

Źródło: www.radio.kielce.pl

W Sandomierzu duża kontrola. Sprawdzają finanse, sprawy organizacyjne i kadrowe


W Sandomierzu trwa kontrola Urzędu Miejskiego i wszystkich jednostek podległych miastu z wyjątkiem spółek, które sprawdzone zostaną w ramach innego zadania. Audyt zleciły firmie zewnętrznej nowo wybrane władze samorządowe. Obejmuje przede wszystkim finanse, sprawy organizacyjne i kadrowe.

Tagi: Finanse
Źródło: www.radio.kielce.pl

W kieleckich mieszkaniach będzie dziś już ciepło


Najpóźniej dziś przed południem we wszystkich mieszkaniach dwóch kieleckich osiedli: Świętokrzyskiego i Słonecznego Wzgórza powinno być już ciepło. Jak informuje Anna Niedzielska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach, zakończyła się wymiana uszkodzonego fragmentu sieci ciepłowniczej na nowy. Obecnie do instalacji ciepłowniczej wpuszczana jest gorąca woda.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Minister na placu budowy nowego pawilonu szpitala MSWiA


Krzysztof Kozłowski, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odwiedzi dziś szpital MSWiA w Kielcach, gdzie zakończył się pierwszy etap budowy nowego pawilonu lecznicy. W ramach inwestycji, która rozpoczęła się pod koniec 2017 roku, w stanie surowym, zamkniętym wybudowano już czterokondygnacyjny budynek, w którym mieścić się będą laboratorium, apteka, część administracyjna i część szpitalna na prawie 150 łóżek.

Źródło: www.radio.kielce.pl

CO PRZYNIESIE DZIEŃ? – WTOREK [22 STYCZNIA]


Dziś powinna zostać usunięta awaria, która jest przyczyną przerwy w dostawach ciepła na osiedlach: Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze w Kielcach. Sąd Apelacyjny rozpatrzy sprawę Roberta C. To najważniejsze wydarzenia wtorku.

Tagi: Kielce
Źródło: www.radio.kielce.pl

Historia w Radiu Kielce: Powstanie Styczniowe

#zrodlo
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tysięcy powstańców.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Walka o czyste powietrze w Kielcach

#zrodlo
Zakup smogobusa, zmiany w programie dopłat do wymiany pieców oraz wprowadzenie uchwały antysmogowej chcą kieleccy radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Rekomendacje w tych sprawach mają trafić na biurko prezydenta Kielc.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Ostrowieccy samorządowcy modlili się w intencji Pawła Adamowicza


Ostrowieccy samorządowcy zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór w kolegiacie pw. Michała Archanioła. Tam modlili się w intencji zmarłego tydzień temu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Inicjatorem wspólnej modlitwy było Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tagi: Gdańsk, Legia
Źródło: www.radio.kielce.pl

TAK MINĄŁ DZIEŃ – PONIEDZIAŁEK [21 STYCZNIA]


Rozpoczęło się usuwanie awarii, która jest przyczyną przerwy w dostawach ciepła na osiedlach: Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze w Kielcach, alarmy bombowe w sześciu instytucjach skarbowych w regionie. To najważniejsze wydarzenia poniedziałku.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Rozpoczęło się usuwanie awarii. Kiedy ciepło dotrze do mieszkańców dwóch osiedli?


Najpóźniej we wtorek przed południem we wszystkich mieszkaniach dwóch kieleckich osiedli - Świętokrzyskiego i Słonecznego Wzgórza powinno być już ciepło. Jak informuje Anna Niedzielska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach, trwa wymiana uszkodzonego fragmentu sieci ciepłowniczej na nowy. Usuwanie usterki jest wyjątkowo trudne, ponieważ ekipa MPEC pracuje na głębokości około 6 metrów. Rozszczelnienie rurociągu miało miejsce pod parkingiem.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Kolejne buskie budynki przejdą termomodernizację


10 obiektów w gminie Busko-Zdrój przejdzie gruntowną modernizację. Prace wykonywane będą: w budynku po byłej szkole w Bilczowie, strażnicy OSP w Zbludowicach i Szczaworyżu, domów z mieszkaniami w Broninie, Młynach i Owczarach, obiekcie położonym przy ul. Różanej, w którym znajduje się m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju, w świetlicy w Broninie i Lesie Winiarskim oraz w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Zderzenie czterech samochodów na drodze krajowej. Jedna osoba ranna


Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 74 na odcinku Kielce - Żarnów. Jak informowaliśmy, w Mniowie doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych.

Tagi: Kielce
Źródło: www.radio.kielce.pl

Mieszkańcy protestują przeciwko uciążliwym tirom


Mieszkańcy Radkowic i Brzezin narzekają na tiry kursujące drogą wojewódzką nr 763 przebiegającą przez obie miejscowości. Pas jezdni łączy tam trasy krajowe nr 73 i 7.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Pokolenie M: „Misja na czterech łapach”

#zrodlo
„Misja na czterech łapach” - to projekt realizowany przez dwie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Dziewczyny prowadzą zajęcia z rówieśnikami, podczas których mówią o tym, jak dbać o zwierzęta i w jaki sposób pomagać bezdomnym psom i kotom.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Powołano rady społeczne w trzech świętokrzyskich szpitalach


Zarząd powiatu kieleckiego powołał rady społeczne trzech podległych sobie szpitali. Przewodniczącym Rady Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach został Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Czy były nieprawidłowości w trakcie wyborów w Starachowicach?


Czy w ostatnich wyborach samorządowych w Starachowicach dochodziło do nieprawidłowości? Sprawdza to miejscowa Prokuratura Rejonowa. Śledczy ustalają czy kandydaci do rady powiatu z Komitetu Wyborców Marka Materka płacili za głosy wyborców. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu.

Źródło: www.radio.kielce.pl

CO PRZYNIESIE DZIEŃ? – PONIEDZIAŁEK [21 STYCZNIA]


Kolejna rozprawa Małgorzaty S., dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, przekazanie pojazdów służbowych dla jednostek policji z garnizonu świętokrzyskiego oraz udzielanie informacji osobom zainteresowanym przez żołnierzy na temat służby wojskowej – to najważniejsze wydarzenia poniedziałku, 21 stycznia.

Źródło: www.radio.kielce.pl

TAK MINĄŁ DZIEŃ – NIEDZIELA [20 STYCZNIA]


Poważna awaria ciepłownicza w Kielcach oraz tragiczny pożar w Kamiennej Woli - to najważniejsze wydarzenia niedzieli, 20 stycznia.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Krynki pełne historii. Mieszkańcy o niej pamiętają


Parafia Krynki, jedna z najstarszych w powiecie starachowickim, upamiętniła powstańców styczniowych. Na jej terenie rozegrało się wiele wydarzeń związanych z historią Polski, również zrywu narodowego z 1863 roku. Inicjator spotkania patriotycznego, ksiądz Wojciech Zdon, przypomina, że półtora wieku temu na terenach dziś należących do gminy Brody rozegrało się kilka potyczek i walk. Najważniejsze to: bitwa pod Brodami i bitwa o Iłżę, która rozpoczęła się na Budach Brodzkich.

Tagi: Gminy
Źródło: www.radio.kielce.pl

XXVI Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek w jędrzejowskim Centrum Kultury

#zrodlo
Ponad 600 artystów zaprezentowało się dziś na scenie Centrum Kultury w Jędrzejowie podczas eliminacji rejonowych do XXVI Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.

Tagi: Kolędy
Źródło: www.radio.kielce.pl

Pierzchnica świętowała odzyskanie praw miejskich


Pierzchnica świętowała dziś przywrócenie praw miejskich po 150 latach. Zostały one przyznane miejscowości w XIV wieku i odebrane przez władze carskie po powstaniu styczniowym w 1869 roku. Mieszkańcy, którzy przyszli uczcić odzyskanie statusu podkreślali swoje zadowolenie z faktu, że Pierzchnica znowu jest miastem. Liczą, że ich miejscowość dzięki temu bardziej się rozwinie, będzie tu więcej miejsc pracy i szkół.

Tagi: Praca, Statki
Źródło: www.radio.kielce.pl

Będzie nowa ścieżka rowerowa. Przez Świętokrzyski Park Narodowy


W nadchodzącym tygodniu rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy ścieżki rowerowej z Krajna przez Świętą Katarzynę do Podgórza. W pierwszym etapie wycięte zostaną drzewa i krzewy na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w pasie, przez który będzie przebiegać trasa. Następnie gmina Bodzentyn ogłosi przetarg na budowę ścieżki.

Źródło: www.radio.kielce.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami