Gospodarka  RSS
Obajtek: Potrzebujemy rafinerii nad morzem, przy porcie

- Proszę popatrzeć, gdzie kraje rozwijające się umieszczają swoje aktywa przy strategicznych spółkach? Przy portach - w studiu DGP podczas Kongresu 590 rozmawiamy z Danielem Obajtkiem, prezesem zarządu PKN Orlen.

Tagi: PKN Orlen
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sytuacja GetBack osłabiła rynek obligacji

Sytuacja z firmą getback mocno wpływa na cały rynek finansowy, nie tylko na segment firm windykacyjnych. Ostatnio całkiem fajnie się rozwijał rynek obligacji, by nagle dostać strzał. Wielu inwestorów albo się wycofa albo poczeka i zajmie inne pozycje mówi w rozmowie z Bartoszem Godusławskim, Piotr Krupa, prezes Zarządu Kruk S.A.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Krupa : Zmiany w przedawnieniu to dobra rzecz

Preferujemy ten model, który się właśnie zmienił w windykacji, czyli niemożliwość dochodzenia świadczenia po przedawnieniu. Działamy w różnych reżimach prawnych i naprawdę proszę mi wierzyć, że to jest lepsze rozwiązanie w przypadku dochodzenia zobowiązań przed sądem – mówi mówi w rozmowie z Bartoszem Godusławskim, Piotr Krupa, prezes Zarządu Kruk S.A.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Borys z PFR liczy, że ponad 50% uprawnionych zostanie członkami PPK do 2025 r.

#zrodlo
Jeśli pracownicze plany kapitałowe (PPK) skupią ponad 50% uprawnionych uczestników do 2025 roku, to będzie dobrym wynikiem dla programu, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Afera goni aferę. Czy ludzie powinni mniej ufać rynkowi finansowemu

Najpierw GetBack, teraz nagrania szefa KNF. Ludzie mają prawo mniej ufać rynkowi finansowemu w Polsce, reputacja kraju jest zszargana nie tylko wśród rodzimych inwestorów, ale też za granicą. Jak odbudować to zaufanie? W studiu DGP podczas Kongresu 590 rozmawiamy z Pawłem Borysem, prezesem PFR.

Tagi: KNF
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Glapiński: Polska nie powinna wstępować do strefy euro

Polska nie powinna wstępować do strefy euro - powiedział w czwartek w Jasionce (woj. podkarpackie) podczas Kongresu 590 prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, Polska da sobie z tym radę, ale tempo wzrostu będzie niższe.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aferze KNF

#zrodlo
Leszek Czarnecki, miliarder i bankier, nagrał korupcyjną propozycję szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski zaoferował mu przychylność dla banku w kłopotach. Kim są bohaterzy taśm i jak rozwija się afera KNF?

Tagi: Banki, KNF
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Arak: Odpowiedni moment wejścia Polski do strefy euro to ok. 2050 rok [WYWIAD]

Wzrost wynoszący 0,2 proc. w eurozonie powinien zniechęcać do szybkiego wejścia Polski do strefy euro. Odpowiedni moment to ok. 2050 rok - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Tagi: Europa, Wzrok
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Trzy złe wiedźmy krążą nad Europą. Obawy inwestorów powróciły

Rok 2018 upływa na rynkach finansowych pod znakiem obaw. Inwestorzy najbardziej boją się trzech problemów. Wszystkie właśnie wróciły

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Trzeba skończyć grę w cyberruletkę. Bezpieczeństwo cyfrowe wciąż pozostawia wiele do życzenia

W dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego polskie firmy i instytucje państwowe mają sporo do nadrobienia

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Godusławski: Ukarzmy winnych, chrońmy instytucję

Marka Chrzanowskiego, byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, nic nie tłumaczy ani nie broni w świetle ujawnionego nagrania z rozmowy z miliarderem Leszkiem Czarneckim. Sugerowanie, jakiego pracownika powinien zatrudnić właściciel banków, podejmowanie rozmowy o jego wynagrodzeniu czy plotkowanie o wewnętrznych sprawach urzędu, także tych być może objętych tajemnicą zawodową, wystawia mu fatalne świadectwo. W najlepszym razie można mówić o przekroczeniu przez byłego szefa nadzoru uprawnień, w najgorszym – do czego próbuje przekonać pełnomocnik prawny Czarneckiego – o próbie korupcyjnej. Cała sytuacja nie jest tylko problemem Chrzanowskiego czy PiS, ale całego państwa. Najmocniej uderza w jej niechlubnego bohatera, ale naraża na szwank całą instytucję.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Afera KNF: Nie ma planu Zdzisława. Są plany restrukturyzacji

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma dla każdej instytucji plan awaryjny, który mówi, co robić na wypadek kłopotów.

Tagi: Wypadki, KNF
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Eurostat: Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE w III kwartale

Polska osiągając w trzecim kwartale 5,7 proc. wzrostu PKB w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE - wynika ze środowych danych Eurostatu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

UKNF: Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny

Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe - poinformował UKNF w środowym komunikacie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

245 nowoczesnych wagonów

Internet, wygodne fotele, klimatyzacja – to wszystko pojawi się w 245 wagonach PKP Intercity, które zmodernizuje Pesa Bydgoszcz. Przewoźnik właśnie znacznie rozszerzył kontrakt z producentem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Miłosz: Modernizacja armii zamieciona pod dywan

Zaczęło się całkiem nieźle. Pod koniec marca, nieco ponad dwa miesiące po objęciu funkcji ministra obrony, Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie zestawów Patriot. To kluczowy system dla obrony polskiego nieba. Podstawa, o którą wojskowi dopominają się od lat. I choć tak naprawdę Błaszczak niejako spił tylko śmietankę, bo przyszedł na gotowe (najważniejsze negocjacje przeprowadzono za czasów duetu Macierewicz – Kownacki, a rozmowy toczyły się jeszcze wcześniej), to jednak on w świetle kamer umowę podpisał

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biznesy Czarneckiego: Psujące się kredyty, ryzykowne, nietrafione inwestycje

1 proc. kapitalizacji Getin Noble Banku miała wynosić gaża prawnika, którego zatrudnienie sugerował Leszkowi Czarneckiemu przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. Ale to na pewno nie było 40 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bezgotówkowa likwidacja szkód trudniejsza przez zakaz cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności z czynów niedozwolonych może utrudnić bezgotówkową likwidację szkód.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nachalny marketing nie narusza dóbr osobistych. To element życia codziennego

#zrodlo
W czasach nachalnego marketingu 20 czy 30 telefonów wykonanych do klienta w okresie trzech miesięcy należy uznać za normalny element życia codziennego – uznał sąd, oddalając pozew mężczyzny, który dowodził, że nękając go ofertami, bank naruszył jego dobra osobiste.

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pyrrusowe zwycięstwo firmy. Mimo wygranej pieniędzy nie będzie

Spółka, która bezskutecznie ubiegała się w konkursie o dotację unijną, ale wygrała sprawę w sądach administracyjnych, i tak nie otrzyma dofinansowania, jeśli pula pieniędzy została wyczerpana.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jedlak: Owrzodzenie rynku

Nasz rynek kapitałowy przeszedł niejedno. Doświadczył przykrych chorób wieku dziecięcego i burzliwego okresu dojrzewania. Kiedy już wydawało się, że wypłynął na spokojniejsze wody, wydarzył się GetBack. To, co znaliśmy z przeszłości, powróciło – w spektakularnie dużej skali.

Tagi: WOŚP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czarnecki utopił szefa KNF. Czy sam ocaleje?

Przewodniczący KNF złożył dymisję po oskarżeniach o korupcyjną propozycję dla miliardera Leszka Czarneckiego. Wszystko tuż po kontroli, która stwierdziła łamanie przez jego bank prawa przy sprzedaży obligacji GetBacku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Gra o przetrwanie banków. Taśmy Czarneckiego mogą podważyć decyzje KNF

Nagrania z rozmowy miliardera z Markiem Chrzanowskim kompromitują szefa Komisji. W tle jest gra o przetrwanie banków.

Tagi: Banki, KNF
Źródło: Własne

Rzecznik KNF: Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

Idea Bank to nowy podmiot na liście ostrzeżeń publicznych KNF - poinformował we wtorek rzecznik Komisji Jacek Barszczewski. Został wpisany we wtorek w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czerwińska: Nadzór nad rynkiem finansowym będzie mocniejszy

Nadzór nad rynkiem finansowym będzie mocniejszy, wzmocniona zostanie także ochrona inwestorów - powiedziała we wtorek PAP minister finansów prof. Teresa Czerwińska odnosząc się do zmian w prawie uchwalonych niedawno przez Sejm.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Za kradziony prąd płaci ten, kto go pobrał

W ramach działalności gospodarczej wynajmuję i zarządzam lokalami użytkowymi. W uzgodnieniu z jednym z najemców wypowiedziałam umowę kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji. Przy czym ów wynajmujący był w okresie wypowiedzenia umowy najmu lokalu. Zapewniał mnie, że w tym czasie nie będzie prowadził w lokalu działalności gospodarczej, więc prąd nie jest mu potrzebny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kuźmiuk: Cięcia wydatków na politykę spójności i na WPR są nie do przyjęcia

Propozycja cięć wydatków na politykę spójności czy na Wspólną Politykę Rolną, a w szczególności jej drugi filar są nie do przyjęcia - powiedział w Strasburgu europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

TK: Przepis ograniczający odwołania od odmowy dofinansowania z środków UE zgodny z konstytucją

Za zgodny z konstytucją uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny przepis ograniczający odwołania od decyzji o nieprzyznaniu środków unijnych, gdy nastąpiło już wyczerpanie tych środków w ramach danego programu. Jest to konieczne dla sprawnego postępowania - wskazał TK.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prawie 3: 4 Polaków uważa, że ceny w niedziele objęte zakazem handlu są wyższe

Ponad połowa Polaków (51%) wciąż robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. Aż 74% respondentów uważa jednak, że ceny są wówczas wyższe, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ISBnews przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sceptycyzm topnieje. Komisja Europejska ocenia stan polskich finansów

Według nowych prognoz KE deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie w tym roku do 0,9 proc. PKB. Byłby to rekordowo niski poziom. Nadal jednak w przewidywaniu Komisji jest mniej optymizmu niż u innych instytucji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2018-11-20 09:09)
WIG - -
WIG20 2171.39 -0,84%
mWIG40 - -
sWIG80 - -
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-11-19
USD 3,7840 -0,10%
EUR 4,3242 +0,68%
CHF 3,7947 +0,90%
GBP 4,8701 +0,48%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami