Gospodarka  RSS
Życie wygrane na loterii. Historia górnika, który przeżył wybuch metanu w kopalni

Andrzej Zieliński często słyszał w swoim Wałbrzychu, że przecież powinien zginąć.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Egzekucja komornicza wobec byłego wspólnika spółki. Nowe przepisy już obowiązują

Wykluczenie możliwości egzekucji z majątku osoby nie będącej wspólnikiem spółki już wówczas, gdy wszczynane było postępowanie, w którym wydano tytuł egzekucyjny przeciw tej spółce - przewiduje przepis, który w sobotę wszedł w życie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Budżet strefy euro nadal daleko [OPINIA]

Strefa euro obchodziła wczoraj 20. urodziny. To, że przetrwała mimo potężnego kryzysu i dużych różnic między gospodarkami południa Europy a bardziej prężnymi gospodarkami Północy, można uznać za sukces. Choć wielu problemów można było uniknąć bez euro, bo wyjście na prostą gospodarki europejskiej po kryzysie najpewniej trwałoby krócej. Dzisiaj zaś podążamy dalej ścieżką tworzenia instrumentów ochronnych dla rozwiązania, które ma wiele politycznego sensu dla Niemiec, ale mniej dla innych gospodarek europejskich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju: Jeżeli chcemy mieć poziom rozwoju jak Niemcy, to w ważnych sprawach osiągajmy konsenus

Warto wokół takich priorytetów jak obronność, polityka energetyczna czy system emerytalny budować ponadpartyjny konsensus – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza przeciwrakietowa pochłania morze pieniędzy

#zrodlo
W 2018 r. wydaliśmy na tarczę przeciwrakietową ponad 5 mld zł. Tak duży wydatek na system Patriot już w roku podpisania umowy to efekt zwiększenia budżetu MON i tego, że… inne planowane zakupy nie są realizowane.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Droga wódka na Litwie napędzi handel w Polsce

Właściciele przygranicznych sklepów liczą na napływ klientów z państw bałtyckich.

Tagi: Handel, Wódka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska gospodarka 2019: Brak pozytywnych impulsów, ale i wielkich zagrożeń

Eksperci spodziewają się powrotu do normalności, czyli wzrostu na poziomie zbliżonym do naszego potencjału. Bo paliwa do utrzymania tempa z 2018 r. nie widać.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

NIK: Firmy rodzinne wciąż napotykają bariery prawne. Potrzebujemy nowej Ordynacji podatkowej

Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im swobodnie się rozwijać - wynika z raportu NIK. Izba zauważa, że część wprowadzonych udogodnień nie jest przez nie wykorzystywana. Wnioskuje też m.in. o przyspieszenie prac nad projektem nowej Ordynacji podatkowej.

Tagi: Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przedsiębiorcze państwo to najgorsze, co może się nam przytrafić. Tak dziś wygląda upolitycznianie gospodarki

Upolitycznianie gospodarki to realny problem. Pokusie tej ulegają nawet pozornie najuczciwsi.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Kryzys uderzył w kolorowych. Jak zwykle

Przez kilka ostatnich lat dominował przekaz, że biedni biali (nazywani „white trash”, białe śmieci) są największymi ofiarami neoliberalnego turbokapitalizmu w USA. Jednak nowa praca Edwarda Wolffa z Uniwersytetu Nowojorskiego przeczy temu przekonaniu.

Tagi: Śmieci, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wróbel: Euro w Polsce? Dawajcie także recepty

Euro w Polsce? Redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Bogusław Chrabota i szef działu ekonomicznego Krzysztof Adam Kowalczyk nawołują do przyjęcia unijnej waluty, tej czerwonej płachty dla eurosceptycznego byka. Ale to jeszcze nic.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cichocki: 1313 zgłoś się

,Zgłaszam się” – brzmiała odpowiedź Jacka Żytkiewicza, taksówkarza jeżdżącego wozem o numerze bocznym 1313 w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym i będącego głównym bohaterem słynnego serialu ,,Zmiennicy”. Choć serial kręcony był w latach 80. ubiegłego wieku w trochę innej rzeczywistości i czasach, to współcześnie zamawiając taksówkę, gdy na zewnątrz pada, śnieży lub jest sylwester, wciąż zastanawiamy się, czy kurs zostanie zrealizowany i czy zamówiona taksówka po nas przyjedzie. Bo często okazuje się, że nie przyjedzie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rynek kapitałowy: kryzys na wielu frontach

Gigantyczne oszustwo, duża afera, zatrzymania ważnych menedżerów, ucieczka spółek z GPW, straty inwestorów. Giełda przestała spełniać główną funkcję : miejsca, w którym firmy mogą pozyskać pieniądze na rozwój

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Firmy weszły w nowy rok z pesymizmem

Zawarte kontrakty zrealizowane, nowych zamówień coraz mniej, więc ograniczamy aktywność.

Tagi: Nowy Rok
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Śmigłowce, Patrioty i dużo obietnic. Będzie to rok FAK

Mimo rosnącego budżetu resortu obrony fundamentalnych umów w 2019 r. na nowe uzbrojenie nie będzie wiele. Niewykluczone, że – jak mówią wojskowi – będzie to rok FAK, czyli fazy analityczno-koncepcyjnej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ceny paliw na stacjach są ekstremalnie zawyżone. Muszą spaść

Orlen i Lotos spełniły obietnicę: od 1 stycznia nie podniosły cen mimo wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej. Jednak zdaniem analityków stawki na stacjach są ekstremalnie zawyżone i muszą spaść.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Co czeka gospodarkę do 2021 r.

#zrodlo
W drugiej już edycji badania dotyczącego średniookresowych prognoz makroekonomicznych dla Polski oraz mapy zagrożeń dla koniunktury gospodarczej i stabilności systemu finansowego, przeprowadzonej przez Europejski Kongres Finansowy, wzięło udział ponad 30 wybitnych ekspertów, głównie z największych polskich banków, renomowanych firm konsultingowych, a także ze środowiska akademickiego. Zgodnie z prognozami ekspertów w najbliższych latach należy się spodziewać spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

NIK rozpoczyna kontrolę w NBP

"Rozpoczynamy kontrolę w Narodowym Banku Polskim jutro. Wyników spodziewamy się w połowie czerwca" - powiedziała PAP rzecznik prasowa Najwyższej Izby Kontroli Ksenia Maćczak.

Tagi: Banki, NBP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Noworoczne postanowienie – zdobędę certyfikat ECDL!

W sierpniu br. decyzją Ministra Cyfryzacji do działającego na podstawie Ustawy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji włączono (i do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji wpisano) kwalifikację Certyfikat Umiejętności Komputerowych – poziom podstawowy (CUK-pp), której szczególnym przypadkiem jest kwalifikacja ECDL BASE. Tak więc kandydatom, którzy w Polsce uzyskali bądź uzyskają kwalifikację ECDL BASE, Polskie Towarzystwo Informatyczne, jako instytucja certyfikująca, wydaje także certyfikat CUK-pp z oznaczonym poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Kontrole mniej uciążliwe dla przedsiębiorców

Reforma wprowadzona przez Ministerstwo Rozwoju już przynosi skutki. Ze statystyk wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, fiskus, sanepid i inspekcja żywnościowa kontrolują drobne firmy rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prąd z szyby made in Poland

#zrodlo
Rozwiązania fotowoltaiczne dla budynków to przyszłość. Dlatego przede wszystkim na rozwoju takich produktów będzie skupiała się nasza firma – zapowiada Dawid Cycoń, prezes ML System

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dla wygody zrezygnujemy z samochodów

Korki, brak miejsc parkingowych, smog. Auto w dużym mieście staje się wrogiem publicznym, chociaż jednocześnie wydaje się niezastąpione. Nowoczesna technologia może rozwiązać problem, który sprowadza się nie tyle do istnienia pojazdów, ile raczej do sposobu ich użytkowania

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowoczesna turbina lotnicza z Warszawy

Polska konstrukcja pozwoli zwiększyć sprawność i osiągi silników lotniczych, a jednocześnie zmniejszyć zużycie paliwa

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MSP powinny skorzystać

Z działających w Polsce 1,9 mln firm zdecydowana większość to przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie. Łącznie stanowią około 98 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych. Ich udział w tworzeniu PKB, według ostatnich dostępnych danych, przekroczył 50 proc.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego zmiany w ZUS mogą być groźne dla polskiej gospodarki?

#zrodlo
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) to organizacja zrzeszająca prawie 200 podmiotów zajmujących się usługami dla biznesu – głównie w obszarze technologii i usług finansowych. Firmy z ABSL zatrudniają w Polsce 244 tys. pracowników (dane za I kwartał 2017). Procedowana szybko ustawa dotycząca zmian w ZUS wiąże się z szeregiem zagrożeń, które chcielibyśmy nakreślić w pięciu krokach.

Tagi: ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Capital Market Forum 2017

#zrodlo
Globalne ryzyka, ekspansja polskich przedsiębiorstw, perspektywy dla rodzimej giełdy oraz kryptowaluty. Druga edycja Capital Market Forum 2017 już za nami. Gośćmi inwestorzy.tv byli m.in. Zbigniew Jakubas, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Multico, Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Michał Cieciórski, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

10 kroków do finansowania usług rozwojowych

Wsparcie usług rozwojowych w regionach

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bankowość online dla firm w nowej odsłonie

Klient biznesowy musi mieć możliwość przeprowadzenia każdej operacji bankowej o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kosztowny prezent, czy ratunek dla frankowiczów?

Ryzyko walutowe może znów wrócić, dlatego problem kredytów walutowych powinien zostać rozwiązany systemowo – uznali uczestnicy debaty poświęconej prezydenckiej propozycji ustawy o kredytach frankowych, która odbyła się w siedzibie Inwestorów TV na warszawskiej giełdzie a zorganizowana została przez Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dobrowolna certyfikacja pojemników do zbiórki odpadów

Zmiany wprowadzone w zakresie gospodarki odpadami spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na pojemniki do ich zbiórki. Samorządy,
na których spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków gromadzenia odpadów w pojemnikach i ich opróżniania, mogą przy ich wyborze posługiwać się wymaganiami określonymi w Polskich Normach.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-01-16 11:39)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-01-15
USD 3,7542 +0,22%
EUR 4,2922 -0,03%
CHF 3,8111 -0,01%
GBP 4,8300 +0,47%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami